Slyšeli jste už o sestavě cviků, které mohou pomoci k otěhotnění? A nejen to!
Metoda rehabilitační sestry Ludmily Mojžíšové pomohla mnoha ženám s bolestivou nebo nepravidelnou menstruací, migrénami, bolestmi zad, chorobami pohybového ústrojí (a to už se samozřejmě týká i mužů) a, jak už jsem napsala, se sterilitou. Cviky lze s malým omezením provádět i v těhotenství, zlepšují jeho průběh a usnadňují porod. Cvičení vám dokonce může přinést i radostnější sexuální život! No, nevyzkoušejte to 🙂
V roce 1991 byla metoda cvičení a mobilizací podle Mojžíšové uznána jako metoda první volby pro léčbu funkční ženské sterility. To znamená, že byste měla nejdříve vyzkoušet tuto metodu, než začnete brát nějaké hormony či půjdete přímo „pod kudlu“. Cvičení pomohlo mnoha párům k vytouženému miminku a tak se díky této metodě narodily tisíce tzv. mojžíšků, jak se těmto dětem, podle jména tvůrkyně metody, říká.
Proč pomáhá zrovna cvičení?
V dnešní době, kdy pohyb téměř vymizel z našeho pracovního života a my celý den v práci prosedíme, vozíme se autem, sedíme potom i doma na gauči nebo u počítače, dochází u většiny lidí, kteří nesportují, ke zkrácení a ochabování svalů. To má za důsledek svalovou nerovnováhu, díky níž vznikají blokády, uskřinutí, svalová křeč a to se projeví bolestí. V takovém místě se sníží metabolismus, místo je méně zásobeno krví, tudíž dostává méně živin a kyslíku, tolik důležitých pro správnou funkci všech orgánů.
Metoda paní Mojžíšové se zabývá postavením pánve. Pánev by měla být přiměřeně podsazena, což umožňují břišní svaly, hýžďové svaly a svaly dna pánevního. Pokud ale máte slabé břicho a slabé hýždě přetíží se svaly dna pánevního, sníží se metabolismus v malé pánvi, to znamená, jak již bylo vysvětleno, méně krve-méně živin a kyslíku pro orgány v ní. To způsobuje problémy jako bolestivé a nepravidelné menses,
Je-li v pořádku postavení pánve, zlepší se prokrvení v malé pánvi a zlepší se i funkce všech orgánů, které se v ní nachází.
Odstranit svalovou nerovnováhu lze jedině cvičením-trénováním svalů, jedny je třeba protahovat, druhé posilovat!!! Zajímavé je, že všichni bez rozdílu cvičí stejné cviky, i když každému pomáhají na něco jiného.
Co je mobilizace?
Mobilizace provádí školený fyzioterapeut. Mobilizace = zhybnění. Fyzioterapeut provádí techniky, které zhybňují 7.-1.žebra, pokud jsou v derotaci, mobilizuje se křížokyčlobederní skloubení a bederní páteř.
Při kterých potížích vám může cvičení a mobilizace dle Ludmily Mojžíšové pomoci?
- funkční vertebrogenní potíže
- skolióza u dětí do 15-ti let
- artróza kyčlí, bolesti kostrče
- bolesti zevních pohlavních orgánů, bolest při pohlavním styku, chybění orgasmu
- chybění menstruačního krvácení u mladých dívek
- nepravidelné či bolestivé menses
- opakované potraty
- malá, nevyvinutá děloha, obrácená poloha dělohy
- neprůchodnost vejcovodů
- snaha o otěhotnění
- zlepšení kvality spermií
- zácpa
- pomočování/únik moči u žen při zakašlání, poskočení či běhu
- šetrné provádění v těhotenství usnadňuje porod
10+2 cviky podle Mojžíšové
Cvik číslo 1:
Položte se na záda, ruce volně podél těla, nohy opřete o chodidla, chodidla i kolena od sebe cca 20cm, volně dýchejte. Přitiskněte postupně bederní páteř k podložce, pomalu vtáhněte pupík, vytáhněte dolní část přímého břišního svalu nahoru k bradě, stáhněte zadek (půlky k sobě) a volně dýchejte 6 sekund, držte všechna „zapnutí“. Po 6 sekundách nadechněte, stáhněte všechno ještě víc, pomalu vydechněte a povolte.
Opakujte denně:
1. týden 15x, 2. týden 20x, 3. týden 25x, 4. týden 30x, 5. týden 35x, 6. týden a další 40x
Cvik číslo 2:
Stejná poloha jako při cviku č.1. Cvičení začněte stejně, tzn. Přitisknutím bederní páteře k podložce, vtáhněte pupík, vytáhněte přímý břišní sval nahoru k bradě, stáhněte zadek, držte a volně dýchejte a zároveň velmi pomalu zvedejte pánev nahoru, odlepujte se od podložky rovně jako „prkýnko“, ne obratel po obratli. Jde to jen k dolnímu úhlu lopatek, dále ne, to byste se už museli prohnout a to je špatně. Pomalu se stejným způsobem vracejte k podložce, kousek (cca 5cm) nad zemí se zastavte, nadechněte, stáhněte ještě víc, vydechněte, položte a úplně povolte.
Počet opakování – stejný jako u cviku č.1
Cvik číslo 3:
Stejná poloha jako u cviku č.1 a 2, ale dolní končetiny jsou natažené, paže jsou vzpaženy, leží volně na zemi podél uší. Přitiskněte bederní páteř k podložce, vtáhněte pupík a jednou až dvakrát se volně nadechněte a vydechněte, aniž byste povolili napětí. Poté se hluboce nadechněte a vytahujte za rukama a do pat, jako byste se chtěli z pasu roztrhnout na dvě půlky. V maximálním tahu a nádechu chvilku setrvejte, pak vydechněte a povolte. Po celou dobu vytahování musí zůstat bederní páteř na zemi. Pokud se vám nedaří udržet bederní páteř na podložce, zkuste cvik provést s pokrčenýma nohama, přičemž kolena i chodidla jsou u sebe.
Opakujte 10-15x denně.
Cvik číslo 4:
Položte se na záda a obejměte oběma rukama s propletenými prsty pokrčená kolena tak, aby lokty byly natažené. Z této polohy přitáhněte kolena na břicho tak, aby se hýždě odlepily od podložky. Lokty směřují do stran. Používejte svaly paží, ne svaly ramen! Následuje krátká výdrž v této poloze a návrat zpět. Dýchejte přirozeně. Nezvedejte hlavu!
Opakujte 10x15 denně.
Cvik číslo 5:
Poloha stejná jako u cviku č.4. Před odkulením kolen se nadechněte, lehce tlačte koleny do prstů, nedýchejte cca 8 sekund, vydechněte, sekundu vyčkejte a přitáhněte kolena na břicho stejným způsobem jako u cviku č.5.
Opakujte 10-15x denně.
Cvik číslo 6:
Lehněte si na břicho, ruce volně podél těla nebo složené pod hlavou, hlava leží na tváři. Nohy volně natažené, palce nohou u sebe a paty volně od sebe. Stáhněte hýždě, držte a volně dýchejte po dobu 6 sekund, pak se nadechněte, stáhněte ještě více, vydechněte a povolte.
Opakujte denně:
1. týden 15x, 2. týden 20x, 3. týden 25x, 4. týden 30x, 5. týden 35x, 6. týden a další 40x
Cvik číslo 7:
Položte se na břicho, nohy natažené, ruce upažené v pravém úhlu k tělu. Pokrčte jednu nohu v kolenu do pravého úhlu a vytáčejte koleno do strany, kotník položte vnitřní plochou na podložku, suňte koleno až do podpaží, pokud to nejde dál, pomozte si rukou a koleno dotáhněte co nejvíce. V této poloze výdrž několik sekund a vracejte se do původní polohy. To samé udělejte s druhou nohou.
Končetiny střídejte a opakujte na každou stranu 10-15x
Cvik číslo 8:
Klekněte si na všechny čtyři, dlaně opřete o zem na šíři ramen a kolena mírně od sebe. Prsty rukou ukazují vpřed, paže tělo a stehna svírají pravý úhel. Hlava uvolněně visí! Nadechněte se, vyhrbte trup, stáhněte břicho a hýždě, vydržte v nádechu, vydechněte a povolte, propadněte se mezi ramena a kyčle, hlava stále visí. Je to vlastně takový „kočičí hřbet“, ale pozor na hlavu – nezaklánět!
Lze cvičit i v kleku na předloktích nebo v kleku a ruce na zvýšené podložce (20-30cm).
Opakujte 5x denně.
Cvik číslo 9:
Poloha na čtyřech jako u předchozího cviku. Nadechněte se a zvedejte jednu paži v pravém úhlu k trupu, rotujte v hrudní v hrudní páteři, očima sledujte prsty ruky. Vydechněte a vracejte paži pomalu do základní polohy. Střídejte pravou a levou paži.
Lze cvičit i v kleku na předloktích nebo v kleku a ruce na zvýšené podložce (20-30cm).
Opakujte denně 5x na každou stranu.
Cvik číslo 10:
Stejná poloha jako u předchozích dvou cviků. Mírně zvedněte bérce asi 5 cm nad zem (kolena jsou na zemi, zvedají se lýtka), vytočte hlavu i bérce nejdříve vlevo s nádechem, v této poloze setrvejte, oči musí vidět špičky nohou, vydechněte a vraťte se do základní polohy, hlavu s výdechem svěste. Střídejte levou a pravou stranu.
Lze cvičit i v kleku na předloktích nebo v kleku a ruce na zvýšené podložce (20-30cm).
Opakujte denně 5x na každou stranu.
Další dva cviky jsou určeny pro muže s patologickým spermiogramem
(můžou samozřejmě cvičit i předchozích 10 cviků)
Cvik číslo 11:
Položte se na bok, jednu paži pod hlavu, druhou kvůli stabilitě před tělo. Unožujte plynule nataženou dolní končetinu, dýchejte přirozeně.
Opakujte 20x na levém boku, poté na pravém boku.
Cvik číslo 12:
Ležte na zádech, paže do pravého úhlu k tělu. Nohy pokrčte v kolenou a snažte se položit chodidla co nejvíce od sebe. Přetáčejte kolena na jednu stranu a na druhou stranu. Kolena pokládejte až na zem, ale pozor, aby se příliš nezvedala pánev.
Opakujte střídavě vlevo a vpravo, na každou stranu 20x.
Lze cvičit i v těhotenství?
Ano. V těhotenství od počátku 4. měsíce lze bez omezení cvičit cviky číslo 1, 2, 8, 9 a 10. Pravidelné cvičení vám usnadní porod.
A na závěr:
Dodržujte pitný režim!!!
Lidské tělo a svaly jsou z velké většiny tvořeny vodou, je třeba je tedy dostatečně zásobovat, aby mohly správně fungovat. Člověk by měl denně vypít 400g tekutin na každých 10kg své váhy. Vážíte-li například 65kg, měli byste vypít 2,6l tekutin (nezapočítávejte do tohoto množství vypitou kávu, černý čaj, mléko). V teplých měsících, při namáhavé práci či náročném sportu přísun tekutin ještě zvyšte.
Informace a ilustrační obrázky ke správnému provádění cvičení můžete nalézt také na těchto adresách:
http://www.cakry.cz/cviceni-mojzisova/zakladni-cviky-podle-mojzisove
http://www.cvicime.cz/cviceni-praha-2005/cviky/mojzisova/cviky.html
Tento článek nemůže samozřejmě nahradit návštěvu školeného fyzioterapeuta, ale může vám být inspirací pro to, abyste se sebou začali něco dělat. 🙂 Fyzioterapeut by měl být ten, který vás naučí správně cviky provádět a ke kterému budete docházet na mobilizace.
Pokud vás některou tato metoda zaujala a budete poctivě cvičit, dejte nám vědět o vašich výsledcích.
A teď trochu slovy saturninovské tety Kateřiny: Neodkládejte na zítřek to, s čím můžete začít už dnes!!! S chutí do toho, půl je hotovo!!! 🙂
Zdrojem informací pro tento článek mi byla kniha autorek Olgy Struskové a Jarmily Novotné „Metoda Ludmily Mojžíšové“
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa