Máte doma batole, které je závislé na dudlíku? Vyžaduje ho na spaní? Chce dudlík, když jej něco rozruší a ono se dudáním chce uklidnit? Nebo dokonce jen na obyčejné zahnání nudy? Potom právě vám je určen tento článek.
Proč dudlík dítě vyžaduje?
Miminka se rodí se sacím reflexem, díky kterému umí sát z prsu (příp. z lahve). Většinou miminka mají potřebu tento reflex uplatňovat častěji, než na zahnání hladu. Sací reflex časem odeznívá, dudlání však dítěti dělá dobře a přináší mu příjemné pocity. Proto ho vyhledává v pro něj náročných a jej stresujících situacích. Dudlání je zkrátka uklidňující.
Dokdy nechat dudlík?
Pro většinu maminek je přijatelné, že dítěti nechá dudlík přibližně do 1 roku. Část maminek toleruje dudlík na noc do vyššího věku.
Pokud plánujete odnaučit dítě na dudlík, musíte zvolit ten správný čas a musíte být plně rozhodnutí svůj plán nezměnit. V žádném případě neodnaučujte dítě, pokud prožíváte nějakou změnu (stěhování, narození sourozence,...).
Několik tipů, jak se dudlíku zbavit
- Dudlíku dejte ošklivou chuť – Je to sice trochu drastické, ale funguje to. Dudlík namočte do něčeho, co nebude dítěti chutnat. Ovšem pozor, nesmí to dítěti ublížit. Takže použít můžete třeba hořčici, česnek,...
- Dudlík někomu darujte – Pokud je dítě srarší a pochopí, co znamená „dát“, můžete využít toho, že se někomu ve vašem okolí narodí miminko a vy můžete dudlík darovat.
- Dudlík odevzdejte – Ať dítě samo odevzdá dudlík třeba Mikulášovi nebo čertům.
- Dudlík dítěti vyměňte za něco, po čem touží – Pokud je dítě schopné pochopit výměnu, zkuste dudlík vyměnit třeba v hračkárně za nějakou pěknou hračku, kterou si dítě samo vybere.
- Dudlík dítěti zakažte a řekněte NE, kdykoliv ho bude chtít – Pro dítě může být psychicky náročné, když mu jeho rodiče dudlík odmítnou dát. Náročné to bude i pro vaše nervy, ale časem si dítě na dudlík ani nevzpomene. Ideální je vždy nabídnout nějakou náhradu, činnost...
- Dudlík dítěti odebírejte postupně – Tato metoda není tak drastická. Omezte dudlání na uklidnění a přes den a dávejte jen na spaní. Postupně omezte i to.
- Dudlíku se zbavte včas – Čím dříve, tím lépe. Jde o jakýkoliv jiný zlozvyk dítěte. Udělejte to včas, než začne mluvit a vyjednávat s vámi.
- Dudlík dítěti poškoďte či rozbijte – Dítě by mohlo přestat jevit zájem o rozbitý dudlík, který je prasklý nebo jinak poškozený. Můžete ho proříznout. Ovšem buďte opatrní, aby z něj neupadla část a dítě ji nesnědlo nebo nevdechlo.
- Dudlík ztraťte a nehledejte ho – Využijte toho, že jste dudlík ztratili ať už doma, nebo někde venku. Dítě může samo hledat, ale nenajde ho, prostě je ztracený. Pozor u starších dětí se nenechte přemluvit ke koupi nového. Řekněte, že v obchodě je zavřeno a nechoďte s ním nějaký čas do obchůdu, kde se dudlík dá koupit.
- Dudlíková pohádka – Vymyslete si nějaký poutavý příběh o dudlíku. A dítě naveďte k chování, které od něj očekáváte. Třeba aby ho vyhodilo samo nebo jak dudlík šel na vandr...
- Nechte to být – Pokud výše uvedené rady nefungují, odložte odnaučování na pozdější čas.
Na závěr vám přejeme – PEVNÉ NERVY!
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa