Doba, kdy se plod v děloze roste a vyvíjí se a také první měsíce života, je pro dítě zcela zásadní. Vliv má zdraví matky, ale také externí faktory související s roční dobou. Je lepší mít miminko v létě nebo chladné zimě? Mohou mít jednotlivá roční období vliv na následný zdravotní a psychický stav dítěte?
Když počnete na jaře
Jaro je známé tím, že vše kvete a množí se. Jako v rostlinném a zvířecím, funguje to tak i v lidském světě. Spermie po zimě mají novou sílu, bývají v lepší kondici, výrazně se navyšuje počet nově vytvořených. Platím to hlavně na začátku jara. Naopak na konci jara jejich množství opět klesá. Pokud žena otěhotní zjara, znamená to pro ni, že léto zvládne bez jakéhokoli pohybového omezení a diskomfortu.
Početí na jaře s sebou přináší i nějaká negativa. Bylo zjištěno, že ženám, které otěhotní na jaře a tedy své pokročilé stádium těhotenství připadá na zimu, hrozí riziko předčasného porodu. Až o 10 procent. Je to způsobeno rozšířením virových onemocnění v zimním období, kdy je žena již v termínu porodu.
Studie dále ukazují, že děti počaté na jaře, bývají citlivější na potravinové alergeny.
Letní početí
Léto je z mnoha důvodů nejpříznivější období v roce pro početí. Se slunečním svitem stoupá sexuální apetit. Ten je podnícen změnou hladiny pohlavních hormonů a produkce feromonů. Za následek to má zvýšenou četnost pohlavních styků.
Intenzivní sluneční záření také podporuje tvorbu vitamínu D v těle. U mužů je tento vitamín důležitý pro syntézu pohlavního hormonu testosteronu. Spermie bývají tedy v tomto období nejpohyblivější, což má velký vliv na úspěšnost proniknutí k vajíčku.
Navíc se miminko narodí do krásného jara, kdy již z praktického hlediska není nutné jej balit do mnoha vrstev a fusaků a období chřipkových epidemií a viróz již dávno odeznělo.
Co se týče těhotenských nevolností je léto spíše nepříznivé. Plod v děloze je zatím sice malinký, ale v horkém počasí trpí budoucí maminky více na nevolnosti. Pach rozkládajících se potravin je silný, vůně parfémů intenzivnější.
Početí na podzim
Před nedávnem statistiky říkaly, že se nejvíce dětí rodí v červenci. Tedy musely být počaty na podzim. Vědci tento fakt přisuzovali tomu, že tělo je po létě zregenerované a tedy lépe připravené na početí. Dny jsou kratší a noci se prodlužují. U mužů se na podzim tvoří nejvíc testosteronu a objem spermií je největší v roce.
I přesto však vědci početí na podzim příliš nedoporučují. V prvním trimestru je plod nejvíc citlivý vůči vnějším vlivům. Působí na něj prostřednictvím matky podzimní nemoci, viry, chřipky,… Termín porodu pak vychází na léto, kdy jsou vysoké teploty a suchý vzduch, což není pro ženu v pokročilém stádiu těhotenství nic příjemného.
Zimní početí
Pokud je miminko počato na konci roku nebo na začátku nového roku, nemusí maminku trápit na rozdíl od jiných ročních období to, že nevolnosti stráví doma, nevykročí z domu a neužije si příliš procházek přírodou. První týdny těhotenství raději stráví v teple domova.
Na děti počaté v zimě má prý vliv kvetoucí příroda, která přichází s jarem. Ve vzduchu je množství alergenů, které matka dýchá a přenáší na nenarozené dítě. Děti počaté v zimě prý více trápí ekzém a astma.
Zima početí příliš nepřeje. Na rozdíl od léta jsou spermie málo aktivní a muži mívají nižší hladinu testosteronu.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa