O svátku sv. Valentýna
Všichni známe svátek svatého Valentýna, který se slaví 14. února po celém světě. A ať už ho slavíme, či nikoliv, zkrátka víme, že existuje. Důvodem, proč se svátek sv. Valentýna začal slavit, byl, že kdysi žil kněz jménem Valentin, který údajně tajně oddával páry, které se neměly kde vzít. Šlo hlavně o římské vojáky, kteří se nesměli ženit. Kněz, biskup, Valentin byl tedy takovým poslem lásky. Staral se o zamilované, proto se stal jejich patronem. Den 14. únor se slaví proto, že tento den ho nechal římský vládce popravit. Tento svátek je jeden z nejkrásnějších na světě. Vždyť co je víc než láska?
Jak se slaví svátek sv. Valentýna po světě?
Stačí drobné gesto, pár slov, malý dárek, abychom milované osobě řekli, že ji milujeme. Mnoho lidí si říká, že k tomu, aby partnerovi vyznali lásku, nepotřebují žádné oficiální datum v kalendáři. Ale dejme si ruku na srdce. Jak často sami od sebe tohle děláte? V den sv. Valentýna můžeme své milované osobě vyjádřit, co k ní cítíme.
Svátek zamilovaných má ryze evropské kořeny. Kořeny valentýnských oslav sahají až do minulosti. Již v antickém Římě se 14. únor slavil jako den bohyně Juno a pastýřského boha Luperca, kteří byli v pohanské mytologii považováni za ochránce manželství a rodiny. Ženy už tenkrát dostávaly během tohoto svátku květinové dary. Ale hojně se sv. Valentýn začal slavit až na začátku 20. století v Americe. Jistý krachující obchodník Walter Scott tento svátek vyzdvihl a obnovil. Možná proto se mnozí domnívají, že je to americký svátek. Avšak onen obchodník se pouze opřel o něco, co kdysi dávno existovalo a oprášil tradici svátku zamilovaných.
Se svátkem svatého Valentýna se dnes spojuje mnoho tradic. Nejde o žádné moderní výmysly. Například darování květin se odvozuje přímo od života biskupa Valentina. Podle legendy totiž obdarovával mladé páry pestrými kyticemi z biskupské zahrady.
Z Anglie pochází zvyk zasílat na svátek sv. Valentýna milované osobě milostné anonymní dopisy.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa