Vzdělání, zábavu a socializaci poskytne dětem škola. Avšak i smysluplné trávení volného času je vhodným doplňkem výchovy dětí. Pro dítě je žádoucí trávit čas mimo školu smysluplně, v bezpečí a pod dohledem dospělého, který dítěti předá své vědomosti a dovednosti a rozvíjí talent dítěte či zlepšuje fyzickou kondici dítěte sportem. Proto by rodiče měli svému dítěti zvolit nějaký zájmový kroužek. Jak však vyprat ten správný? Kolik kroužků by dítě mělo navštěvovat a jak poznáme, co ho bude bavit?
Aktivity volného času dětí mají obrovský přínos pro jejich rozvoj. Jsou součástí socializace dítěte mezi ostatní děti. V kolektivu se dítě naučí reagovat na různé situace, řešit konflikty a sdílet radost s ostatními. Kroužky budou pro dítě zálibou a zároveň mu pomůžou stanovovat určité cíle a pak je překonávat.
Nezapomínejte, že dítě potřebuje prostor pro rozvoj fantazie a neřízené hry. Organizovaný volný čas je sice fajn, ale dítě si také potřebuje prostě jen hrát doma nebo na zahradě.
Jak zvolit ten správný kroužek?
Odhadnout, jaký kroužek je pro dítě vhodný, není tak jednoduché. Pomoci může, když se rodiče s dítětem mohou přijít na jednu lekci kroužku podívat. Na místě uvidí, jaká panuje na kroužku atmosféra, co se tam dělá, jak učitel přistupuje k dětem, co je náplní hodiny.
V dnešní době mají děti nedostatek pohybu, proto by dítě mělo alespoň jednou týdně sportovat. Děti dnes vysedají u počítače či televize, stravu mají plnou cukrů, proto je pohyb tím nejlepším, co děti mohou pro svá těla udělat.
Navštěvovat nějaký kroužek může dítě od té doby, kdy zvládne pobyt bez rodičů. S nějakou jinou dospělou autoritou, kterou bude dítě v danou dobu poslouchat a respektovat. Některé děti to zvládnou ve třech, jiné až v pěti či šesti letech.
Též zvažte finanční povahu kroužku. Na některé kroužky je potřeba nákladná výbava, náčiní a doprava. Přemýšlejte, zda dítě u dané aktivity vydrží, abyste neinvestovali spoustu peněz a dítě u záliby vydrželo půl roku.
Hleďte na záliby a povahu dítěte!
Každé dítě je jiné. V předškolním věku ještě těžko poznáme, na co bude dítě nadané a jakým směrem ho tedy rozvíjet. Různá centra a školy nabízí množství volnočasových aktivit. Děti si mohou vybírat od hudebních a výtvarných oborů po různé sportovní disciplíny, jazykové kurzy nebo dramatické kroužky. Čím větší je výběr kroužků, tím více rodiče tápou. Také mají strach, aby dítě příliš nepřetěžovali velkým množstvím mimoškolních aktivit. Avšak žádný přesný návod neexistuje. Každý rodič zná své dítě nejlépe a musí odhadnout, jestli dítě zvládne jeden kroužek týdně nebo každý všední den jiný kroužek. Bojácné a tiché dítě asi nebude jásat, když bude muset chodit každý den na jiný kroužek.
V určitém věku už se dá nadání dítěte rozpoznat. Rodiče to většinou poznají, pokud ne, může pomoci škola. Nebojte se vyzkoušet různé druhy kroužků. Mnohdy se talent může projevit až v pozdějším věku. Nebo je dítě talentované, avšak nemá o danou činnost zájem a raději se věnuje něčemu, na co není tak nadané. Důležitým předpokladem, aby dítě bylo na kroužku spokojené, je, že ho kroužek musí bavit.
Berte v úvahu, zda má vaše dítě předpoklady pro individuální nebo kolektivní aktivity. Zda rádo sportuje nebo spíš lne k uměleckým aktivitám. U mnoha kroužků nemusí být dítě na danou aktivitu dostatečně zralé.
Zahoďte své ambice!
Výběr kroužků dítěte mnohdy podléhá přání rodičů, kteří neberou v potaz dětský názor. Např. otec chtěl celé mládí hrát hokej, a tak své ambice přenáší na syna. Nutí ho chodit na tréninky, dítě to mnohdy vůbec nebaví. Je to chyba. Cílem by mělo být, aby dítě činnost dělalo rádo. Dítě by se z kroužku mělo vracet šťastné, vyprávět rodičům, co na něm zažilo, co dělalo apod.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa