Spousta maminek nosí svá děťátka v šátku nebo ergonomickém nosítku, ale s končícím létem a klesající stupnicí na teploměru šátky odkládají a své děti balí do fusaků a vozí raději v kočárku. Pokud však je nošení pohodlnější mamince i děťátku, mohou nosit i v zimě. Jak na to, aby miminko bylo jak v bavlnce a nebyla mu zima?
Při nošení dítěte na těle se dítě a nosič (většinou maminka) vzájemně zahřívají, proto není nutné dávat žádné extra oblečení navíc. Miminko oblékněte stejně jako samy sebe. Jednodušší je zateplovat zevně pomocí oblečení, které se oblékne přes nosiče i přes dítě. Investovat se také vyplatí do kvalitního funkčního oblečení.
Spodní vrstva
Nejdůležitější je vrstvit oblečení a mít kvalitní spodní vrstvu. Základem je oblečení z merinovlny ve spodní vrstvě. Tedy tílko, body nebo triko. A dostatečný tepelný komfort bude miminku zaručen. Merino oblečení neškrábe, dobře přiléhá k tělu a hlavně se zahřeje na tělesnou teplotu. Vlna jako materiál je samočistící a nepotřebuje časté praní v pračce. Obvykle postačí oblečení často větrat na vzduchu nebo vyprat v ruce. Velkým pozitivem vlněného oblečení je to, že pokud je vlna mokrá, tak nestudí. Tedy pokud se miminko (nebo maminka) zpotí, tělo zůstává v suchu.
Vrstvit oblečení
Aby se miminko nepřehřálo, vzhledem k tomu, že ho budete svým tělem zahřívat, zvolte raději systém vrstvení. A hlavní teplé oblečení oblékejte až přes sebe a dítě navázané v šátku. Na trhu jsou různé nosící svetry, speciální nosící bundy, mikiny nebo zateplující kapsy.
Pokud s dítětem v šátku vejdete z chladu do vyhřátých vnitřních prostor, stačí jen svléknout speciální bundu či mikinu. Není potřeba dítě vyvazovat z šátku a svlékat jej.
Nožičky
Nejohroženější částí těla pro nošené miminko jsou nožičky, neboť právě jimi uniká z těla nejvíc tepla. Na nožičky se vyrábí speciální vlněné návleky, kamaše nebo speciální boty. Mohou být z kožešiny.
Dětem, které již samy chodí a mají klasickou pevnou obuv, je dobré přes nožičky přetáhnout teplé návleky.
Hlavička
Tělíčko má miminko pěkně schované, ale co hlavička a krk? Při nošení dochází k odhalování krku a zátylku, také prostoru pod bradičkou. Krk je místo, kam může foukat, a proto jsou vhodné různé kukličky, které chrání krk i hrudníček. A samozřejmě hlavičku. Do velké zimy jsou vhodné vlněné kukličky. Pokud extrémně mrzne, můžete na kukličku obléci ještě čepici nebo kapucku.
Nosící oblečení
Pro nosiče se vyrábějí různá ponča, bundy, kabáty. Vyrábějí se většinou z fleecu nebo vlny na chladnější podzim. Bundy mají promyšlené detaily. Dítě můžete nosit na břiše i na zádech. Samozřejmě můžete bundy nosit i bez dítěte.
Máte-li dítě navázané, lehce obléknete přes sebe a vrchní bunda zajistí tepelný komfort vám i dítěti. Mezi nosičem a nošeným dítětem nevzniká žádný prostor, kam by mohl vniknout chlad. Většinou jsou vhodné spíš na nošení dítěte ve vertikálních úvazech, nikoliv v kolébce.
Existují také kapsy na nošení dětí, které jsou velmi univerzální a může je využít jak maminka, tak tatínek, protože jsou jednovelikostní. Jde o to, že celá kapsa se přizpůsobí velikosti dítěte díky všité gumičce v okraji kapsy. Kapsa se upevní na tělo nosiče pomocí popruhů.
Šikovné maminky mohou ušít vlastní vsadky, které rozšíří klasickou bundu a vepnou se pomocí zipů.
Nošení v zimě tedy není nijak problematické. Důležité je neuklouznout.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa