Děti si plní školní povinnosti a my rodiče musíme plnit také povinnosti, které se školou souvisí. Nejen domácí příprava dětí do školy, ale i chystání pomůcek na výtvarnou výchovu, tělocvik a každodenní příprava svačin. Maminky většinou brzy ráno nebo ještě večer přemýšlí, co malým školákům připravit ke svačině. Jak připravit svačinu, aby dítěti chutnala, byla nutričně hodnotná a zároveň neskončila v odpadkovém koši ve třídě? Je to docela věda a my vám poradíme, co dát do svačinové krabičky, aby si dítě pochutnalo a zároveň šlo o zdravé potraviny.
Nezbytnost snídaně
Základem každého dne je snídaně. Na tu nesmíme zapomínat. Děti by se měly ráno doma než půjdou do školy nasnídat. Snídani dítěti dodá potřebnou energii na celé dopoledne. Snídaně má pokrýt asi 25% denního příjmu energie. Poměr živin by měl být: sacharidy 50-55%, tuky 25-30%, bílkoviny 10-15%.
Snídaně nastartuje dětské tělo po nočním hladovění a dodá živiny pro psychicky náročnou dopolední výuku. Vynechání snídaně by mohlo způsobit snížení pozornosti a soustředění dítěte ve škole, které vede ke zhoršení prospěchu. Dokonce je dokázáno, že vynechání snídaně zvyšuje riziko nadváhy a obezity, kterou v dnešní době trpí každé páté dítě. Odejít do školy bez nasnídání by následně vedlo k rychlému zahánění hladu různými pamlskami a sušenkami, což všichni víme, že je zcela nevhodné, protože složité cukry a nasycené tuky potřebnou energii dětskému organizmu nedodají a navíc vedou spolu s nevhodnými stravovacími návyky k dětské nadváze.
Aby snídaně byla pro dítě lákavá, měla by být pestrá, jak barevně, tak i chuťově. Doporučuje se ráno střídat sladká a slaná jídla. Jíst by dítě mělo v klidu a pohodě u stolu, bez pobízení, aby se mohlo soustředit na jídlo a nehltalo, nebo naopak nezapomínalo jíst (např. při sledování TV).
Důležitost svačiny
Podle zásad zdravého stravování by dítě mělo jíst 5-6x denně, což jsou tři hlavní jídla a tři přesnídávky. Pauzy mezi jídly by neměly být delší než 3 hodiny. Dopolední svačina, tedy svačina ve škole, by měla pokrýt 10-15% denního příjmu. Vynechání dopoledního jídla, snídaně a svačiny, dětem nesvědčí, protože chybějící živiny by se tělo snažilo doplnit během odpoledne a večera.
Úlohou svačiny je pomoci překlenout interval mezi hlavními jídly – snídaní a obědem. Dětskému tělo totiž svačina umožní doplnit energii, která je důležitá k udržení žádoucí pozornosti, tedy má kladný vliv na učení a prospěch.
To, že dítě často svačinu nesní, je způsobeno tím, že se raději věnuje pohybové aktivitě o přestávce. Dítě upřednostňuje hru se spolužáky, návštěva toalety je také nutnost, a mnohdy mu nezbude na svačinu čas.
Co ke svačině ANO?
Svačina by měla obsahovat celozrnné pečivo, které obsahuje vlákninu, jež je nezbytná pro správnou funkci trávicího systému. Součástí svačiny by měla být zelenina či ovoce. Rovněž je vhodný tvaroh, jogurt, vařené vejce, kvalitní šunka, sýr.
Důležité je mysleti na dodržování pitného režimu. Dítě by mělo vypít 1,5 – 2 litry tekutin denně. K pití je nejlepší voda, neslazené čaje, ředěné ovocné šťávy.
Co ke svačině NE?
Rodiče by se při přípravě školní svačiny měli vyvarovat výrobkům, které obsahují volné nasycené tuky (máslo, sádlo), uzenářským výrobkům (salámy, paštiky), tučnému pečivu (buchty, koláče, plněné croissanty). Zcela nevhodná jsou fast foodová jídla (hamburger, pizza, párek v rohlíku) a sladkosti či slazené limonády. Různé sušenky a čokoládové tyčinky sice dítěti rychle doplní, ale bohužel jen krátkodobě, protože jde o jednoduché cukry, které rychle zvednou hladinu krevního cukru a stejně rychle ji nechají klesnout. Za následek to má neustálou chuť na sladké, hlad a špatné udržení pozornosti.
Jak připravit svačinu, aby ji dítě jedlo?
Zkuste snídani připravovat společně s dítětem. Dítě obvykle spíš sní jídlo, na jehož přípravě se podílelo. Společnou přípravou svačiny si vytvoříte rituál, u kterého můžete o jídle mluvit. Dozvíte se, co má dítě rádo, co mu naopak nechutná.
Roli v oblibě svačiny hraje také její vzhled. Děti milují barvy a nápady. Jako zeleninu volte různě barevné druhy (papriky, mrkev,…). Oblíbené je také krájení zeleniny na malé kousky. Děti spíš sní jablko nakrájené na plátky, než když ho musí kousat vcelku.
Někdy stačí svačinu zabalit do barevných ubrousků nebo dát do barevné oblíbené svačinové krabičky. Dítě po takové svačině sáhne spíš než po svačině pomačkané v mikroténovém sáčku.
To samé platí i pro pití. Designová hezká láhev s oblíbenými postavičkami dítě zaujme a bude z ní rádo pít.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa