Kojení dvojčat

O dvojčátkách se říká – dvojnásobná radost, dvojnásobná starost. Porod dvojčátek i jejich následná péče je náročná a vyčerpávající, zejména v začátcích, než děti vyrostou. Je samozřejmé, že pečovat o dvojčata bude vyžadovat lepší organizaci práce, času. Složitější s dvojčaty bude cestování, celková péče, krmení. A tedy i kojení. Kojit dvě miminka najednou je nesrovnatelně náročnější, než kojení jednoho dítěte.

 

Pokud si maminka není jistá, zda kojení dvojčat je možné, tak ano, je možné, ale vyžaduje zejména ze začátku hodně úsilí a trpělivosti. Hodí se i pomoc s přiložením dítěte. Kojení dvojčat může trvat stejně dlouho jako kojení jen jednoho dítěte. Maminka, která čeká dvojčátka, by se na kojení měla připravit již během těhotenství, protože pokud bude budoucí maminka připravena, zvyšuje se tím pravděpodobnost úspěšného kojení. S přípravou může pomoci laktační poradkyně.

Aby bylo kojení úspěšné, je potřeba co nejdříve po porodu zajistit dvojčátkům kontakt s maminkou kůži na kůži, nejlépe tak, že jsou miminka dána matce na hrudník, může dojít i k samopřisátí. Důležitý je zkrátka častý a úzký fyzický kontakt maminky s miminky. Aby nedošlo k narušení tvorby mléka a ke špatným návykům, neměla by dvojčátka v prvních týdnech života dostat ani dudlík ani lahvičku.

Výhody kojení dvojčat

Tělo matky se rychleji vrátí do původní podoby. Sání dítěte pomáhá k zavinování dělohy, která se tak rychleji dostane do původní velikosti. Při tvorbě mléka tělo spotřebuje víc kalorií.

Kojené děti jsou zdravější, což ukazují různé studie. Kojení miminka chrání před běžnými nemocemi (infekce horních cest dýchacích, záněty středního ucha, průjem,...).

Snadněji vznikne citové pouto mezi miminky a maminkou. Maminka se lépe naučí uspokojovat individuální potřeby dvojčat.

Kojením ušetříte čas a peníze.

 

Mateřské mléko

Mateřské mléko je pro dvojčátka ta nejlepší strava. Obsahuje všechny důležité složky, které miminka potřebují (tuky, uhlohydráty, proteiny, voda, vitamíny, minerály) a vše ve správném poměru. Poměry se přizpůsobují měnícím se potřebám miminek podle toho, jak rostou. A i dvojčátkům prvních šest měsíců stačí jen mateřské mléko. Obzvlášť vhodné je pro předčasně narozené nebo drobné děti. Takové jsou náchylnější k nemocem a hůř snáší sušená umělá mléka.

Kojení dvojčat najednou nebo zvlášť?

Dvojčata je možné kojit současně, neboť žena má dva prsy. Některé maminky preferují kojení dětí současně, je to varianta, která ušetří čas. Jiné maminky kojí děti zvlášť. Pokud kojí děti zvlášť, není to tak náročné na techniku, ale vyžaduje to víc času. Vždy záleží na mamince, jaký způsob jí bude vyhovovat. Pokud chce maminka dvojčátkům vytvořit denní režim, musí postupovat citlivě. I přesto, že se jedná o dvojčata, je každé jiné, každé vyžaduje individuální přístup.

Stačí mateřské mléko pro obě děti?

Mateřské mléko se vytváří na principu poptávky a nabídky. Čím víc miminka z prsů sají, tím víc se mléka vytvoří. Kojením dvou miminek se tedy vytváří víc mateřského mléka najednou, tak aby postačilo pro obě děti. Většina mléka se tvoří až během kojení, miminka je možné u prsů střídat.

Polohy při kojení dvojčat najednou

I dvojčata je možné kojit v různých polohách. Sama maminka se musí rozhodnout, která poloha bude vyhovovat jí i miminkům. Ze začátku je dobrým pomocníkem polštář na kojení dvojčat, který je delší než běžné typy těchto polštářů.

Boční fotbalové držení – Miminka jsou obrácená břichem na boky matky, leží tak, aby měla hlavičky v dlaních maminky, tělíčka jsou podepírána matčiným předloktím a nohy po jejími pažemi. Dobré je děti podložit polštáři, aby se dostaly na výšku prsou matky. Dítě se nemá při přikládání odstrkovat nožičkama. Pokud to dělá, je potřeba mu nožky ohnout nahoru za paži maminky, tak aby se o opěradlo opíralo zadečkem. Dobré je dát si polštář na kolena a další dva polštáře pod ruce.

Poloha do kříže – Maminka sedí vzpřímeně a miminka drží v kolébce tak, že leží na mamince, každé na své straně celým tělem otočené k mamince s nožičkama přes maminčino břicho. Hlavičky mají na její hrudi, podepřené lokty, nožičky směřují proti sobě a navzájem se protínají v lůně matky a tvoří písmeno V. Záda podepírá maminky předloktím a dlaní přidržuje zadeček nebo stehýnko. Maminka má v této poloze oční kontakt s miminky.

Paralelní poloha – Jedno miminko drží maminka v kolíbce a druhému podpírá zádíčka.

Kojení vleže – Maminka leží na zádech. Je lehce nakloněná k jedné straně. Hlavu si podloží dvěma polštáři. Děti mají hlavičky na matčiných prsou. Kolínky se dotýkají maminčina klína.

Žádný komentář

Vložit komentář