Jak chránit děti před slunečním zářením?

Sluníčko se po dlouhé zimě probudilo k životu, krásně hřeje a děti začínají trávit na čerstvém vzduchu mnohem víc času než v zimním období. Opalovací krémy, kšiltovky či kloboučky nejsou jen otázkou léta. Už první jarní paprsky mohou mít pěknou sílu a tak je nutné jemnou dětskou kůži před škodlivým zářením chránit.

 

Slunce k životu potřebujeme. Je nezbytné k syntéze vitaminu D, který ovlivňuje stav kostry. Sluníčko nám také vylepšuje náladu. Co v malém množství prospívá, ve velkém škodí. To platí i o slunečním záření. Sluneční paprsky mohou být nebezpečné, a proto vám přinášíme několik užitečných rad, jak předejít problémům spojeným s nadměrným sluněním.

Dětská kůže je oproti té dospělé mnohem jemnější, proto je pravděpodobnost, že se spálí, vyšší. Ochrana proti slunci by měla být u dětí samozřejmá a měla by se pro ně stát celoživotním návykem. Kojenci do 12 měsíců by neměli být vystaveni slunečnímu záření vůbec. Pro ně je vyhovující pobyt ve stínu či polostínu, kde je rozptyl slunečních paprsků dostačující. Pobyt na slunci je pro ně nebezpečný nejen kvůli spálení, ale i kvůli přehřátí. Malé děti by neměly chodit na slunce kolem poledne (mezi 11.-15. hodinou), kdy slunce nejvíc pálí. Děti jsou živé, potřebují si hrát a ve stínu je držet nemůžeme, proto je musíme chránit před škodlivým zářením.

Jak chránit děti před slunečním zářením?

Důležité je používat kvalitní opalovací krémy s ochranným faktorem. Ochranu proti záření poskytuje i lehké vzdušné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a pokrývky hlavy. Oči chraňte slunečními brýlemi s UV filtrem (voda, písek, sníh odráží UV záření a oči jsou víc ohroženy). Velmi důležité je dodržovat pitný režim.

Výběr opalovacího krému

Při výběru opalovacího krému je důležité vybrat takový, který bude nejen účinný, ale i neškodný pro citlivou dětskou pokožku. Vyznat se v nabídce krémů, kterých jsou plné drogerie a lékárny, je někdy nelehký úkol.

  • Měl by poskytovat ochranu proti UVA i UVB paprskům.
  • Měl by být voděodolný, aby ho nesmyl pot ani voda.
  • Ochranný faktor by měl být vysoký. Opalovací krémy pro děti by měly mít SPF 30-50.
  • Někteří výrobci nabízejí zabarvené krémy, aby děti lépe poznaly, kde se již namazaly, a také aby se jim natírání krémem líbilo a rodiče je do toho nemuseli nutit. Může to být však další pastí na spotřebitele, protože na citlivou dětskou kůži pak aplikujete i nežádoucí barviva, která mohou způsobit alergické reakce, obvykle ještě zesílené působením slunce.
  • V nabídce jsou také přípravky, nabízející čistě přírodní ochranu. Na takové krémy pozor! V seznamu, který platí pro celou EU, není zmíněna žádná rostlina nebo bylina, která by sloužila jako sluneční filtr. Z toho je tedy patrné, že přípravek, který obsahuje pouze rostlinné složky, nemůže být účinný, anebo je obohacen o nějaký chemický ochranný filtr a tudíž není čistě přírodní.

Použití opalovacího krému

Děti namažte asi půl hodiny před odchodem z domu. Poté aplikujte každé 2-3 hodiny nebo pokaždé, kdy dítě vyleze z vody, a to i přesto že máte krém voděodolný.

Pozor na mateřská znaménka!

Děti ještě nemají dokonalou tvorbu pigmentu, který je potřebný pro opalování. Děti mají jemnější a tenčí kůži a dochází u nich k hlubšímu proniknutí slunečního záření. Pokud má vaše dítě mateřská znaménka, chraňte je s větší intenzitou.

 

Žádný komentář

Vložit komentář