V jarních a letních měsících chodíme častěji do přírody, odkud si můžeme donést klíště. Klíště je potřeba odstranit co nejdříve od přisátí. Pro snížení rizika přenosu infekce je včasné a správné odstranění klíštěte velmi důležité.
Nejprve je nutné si uvědomit, že každé klíště je potencionálním infekčním materiálem. Podle toho s ním musíme zacházet.
Co nedělat?
Přisáté klíště rozhodně nesmíte přidusit, proto nepoužívejte žádné masti a oleje. Klíště by totiž mohlo vyvrhnout obsah střev do rány, tím se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Klíště nemačkejte. Nesahejte na něj holou rukou. Zapomeňte na rozmačkávání mezi nehty.
Jak na to?
Po návratu z přírody dítě vždy prohlédněte. Nejčastější místa přichycení klíštěte jsou podkolenní jamky, třísla, podpaží, za ušima, dokonce i vlasaté části hlavy u dětí.
Před vytahováním klíštěte si nasaďte rukavice. Dále budete potřebovat dezinfekci, pinzetu nebo speciální kartu.
Místo přisátí dezinfikujte.
Klíště nejbezpečněji odstraníte za pomoci speciální karty se zářezy. Ta klíště pevně podebere a vytáhne, aniž by se klíště rozmáčklo a vytlačilo obsah střev do rány. Podobně jako s kartou postupujte s pinzetou. Klíště podeberete a lehce vyviklejte nebo rovnou vytáhněte. Klíště se po chvíli pustí.
Pokud je klíště obzvlášť malé, použijte vlhkou vatovou štětičku nebo sirku a klíště lehce vyviklejte.
Po vyjmutí klíštěte místo opět vydezinfikujte.
Pokud se klíště nepodaří vyndat celé, přetrhne se a hlavička s kusadly zůstane v ráně, nelekejte se. Ze samotných kusadel už přenos infekce nehrozí. Místo důkladně opět vydezinfikujte. Tělo si se zbytkem klíštěte poradí jako se zadřenou třískou, tedy klíště zaschne a upadne nebo během pár dní vyhnisá.
Následuje likvidace klíštěte. Stále mějte na paměti, že klíště může být přenašečem infekce, a proto pokud máte čerstvé oděrky nebo odřeniny, se chraňte rukavicemi. Klíště vhoďte do záchodu nebo ho zabalte do papíru a spalte. Rozhodně jej nedrťte a nemačkejte mezi nehty.
Místo přisátí v následujících třech týdnech sledujte. Drobná červená skvrnka je normální. Pokud se však začne zvětšovat, nebo uprostřed vybledne, mohlo být klíště přenašečem boreliózy. A vy v tom případě vyhledejte lékaře.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa