Nevíte, jaký druh sportu by byl pro vaše dítě nejlepší? Jestli gymnastika, fotbal, plavání nebo tancování? Nebo nějaký jiný sport? Chcete, aby dítě dělalo jen jeden druh sportu, nebo chcete, aby vyzkoušelo sportů více? Čím se při výběru sportovních aktivit řídit? Zda vyhovět přání dítěte nebo rozhodnout za něj? Přinášíme vám množství informací a užitečných rad a tipů.
Jestliže chcete své dítě nasměrovat k celoživotní lásce k pohybu, zajímejte se o sportovní aktivity a sporty ve vašem okolí již v raném dětství vaše potomka. Správný výběr není úplně jednoduchý, protože mnohé sporty mají různá omezení, výkonnostní nebo podle výšky dítěte. Mnoho organizovaných sportů není vhodných pro každé dítě, resp. ne pro každý věk.
Sport nebo jakákoliv jiná pohybová aktivita je velmi důležité pro správný vývoj dítěte. Zlepšuje fyzickou a psychickou odolnost, zvyšuje obranyschopnost organizmu, působí jako prevence obezity. Plusem je i to, že se dítě při sportu vyřádí, vybije energii, rozvine své pohybové schopnosti a dovednosti, naučí se soutěžit, vítězit i prohrávat a pozná spoustu nových kamarádů. Dítě při sportu rozvíjí i vlastnosti jako je kázeň a disciplína. Když dítě s nějakým sportem začne, povzbuzujte jej v pohybových aktivitách, jděte příkladem. Jestli se vám podaří zažehnout plamínek zájmu o nějakou pohybovou aktivitu, jste na dobré cestě.
Pokud dítě sport nevyhledává, pokuste se jeho fyzickou aktivitu nahradit alespoň projížďkou na kole, návštěvou bazénu či pěším výletem o víkendu.
Kritéria výběru sportu
Důležitým kritériem pro výběr sportu je věk dítěte a také jeho schopnosti. Neméně důležitým kritériem je přání dítěte. Rozhodně nenuťte své dítě do sportu, který se mu evidentně nelíbí. Stejně tak nenuťte syna do juda, řeckořímského zápasu, když se bojí kontaktu a pádů, nebo dívku do házené, když se bojí míče.
Ovšem ne vždy lze dítěti vyhovět. Důvody mohou být zdravotní, finanční, časové nebo omezení v určitých sportech (pohlaví, výška, věk). V takovém případě je rozumné si s dítětem promluvit a najít společné řešení. Hlavně pomocí vhodné motivace dítěte. Důležité je, aby se dítě na tréninky těšilo a mělo ze sportu radost, zkrátka by ho sport bavil. Nikoliv že sportuje z povinnosti.
Těžké rozhodování
Vybrat ten pravý sport pro dítě se nemusí podařit hned napoprvé. Když dítě neví, co by ho bavilo, můžete zvolit všeobecnou přípravu. Dítě se bude rozvíjet všestranně (vytrvalost, rychlost, postřeh, soutěživost, zásady fair-play). Navíc dítě bude mít možnost vyzkoušet si různé druhy sportů, takže si udělá představu, co by ho mohlo v budoucnu bavit. Na podobné experimentování se sporty má dítě dostatek času. Pomyslnou hranicí je 12 let, kdy by se dítě již mělo věnovat intenzivně jen jednomu sportu.
Sport a malé děti
U malých dětí se doporučuje cvičení pro rodiče s dětmi, kde se dítě naučí ve společnosti vrstevníků mnoha dovednostem a zároveň je stále s maminkou nebo tatínkem, který mu může pomoci nebo ukázat a případně ho ochránit před nebezpečím. Mnohdy malé dítě nespolupracuje, může být unavené nebo se předvádí, potom ho nemá smysl do aktivit nutit. Dítě samo uvidí, že ostatní cvičí a třeba se přidá. Další zajímavou možností pro malé dítě je plavání.
Jaké aktivity jsou vhodné a v jakém věku?
Dítě bez ohledu na věk projevuje určité tendence. Některé dítě miluje vodu od prvního kontaktu s ní, jiné dítě má z vody strach. Jestliže pozorujete své dítě při hře s ostatními dětmi, všimnete si, zda je dítě kontaktní, zda do jiných naráží, bojuje, zda rádo vítězí. Jiné dítě se takovým aktivitám vyhýbá. Takové tendence je dobré vypozorovat, protože mohou být vodítkem pro výběr sportu. Nebude nejvhodnější zapsat na hokej syn, který se v dětských hrách projevuje zakřiknutě a bázlivě.
Děti nepotřebují hned organizovanou sportovní činnost k tomu, aby rozvíjely základní pohybové schopnosti. Zdravý životní styl a přirozený vývoj nemusí nezbytně obsahovat závodní sportovní aktivitu. Mnohem důležitější je aby se děti pravidelně zabývaly nějakou pohybovou aktivitou, jako je jízda na kole, hraní s míčem, plavání, pohyb v přírodě, nejlépe ještě s ostatními dětmi a kamarády.
Pohybový vývoj dítěte jde svým vlastním tempem. Rodiče by měli přihlédnout na jeho vyspělost a úroveň pohybových dovedností.
Batolata
Začínají zvládat základní pohyb – běh, chytání, skákání, houpání na houpačce, hraní si ve vodě pod dohledem. Jsou však ještě malé na nějaké organizované sportování. Děti v tomto věku mohou chodit na cvičení rodičů s dětmi nebo na organizované plavání v různých plaveckých klubech a dětských centrech.
Předškolní věk (4-6 let)
Oblíbené činnosti jsou tanec, hra na babu, na honěnou, házení a chytání míče, trefování do terče, jízda na odrážedle a později kole, pobyt ve vodě, apod. Ve věku okolo šesti let se všechny pohybové schopnosti zdokonalují natolik, že jsou děti schopny zahájit přípravu v některých sportech.
Mladší školní věk (6 – 10 let)
Děti již mohou naplno rozvíjet své schopnosti a dovednosti ve sportech. Např. Gymnastika, plavání, krasobruslení, hokej, fotbal, tenis, apod.
Starší školní věk (10 let a více)
Děti se mohou věnovat sportům, jako volejbal, veslování, softbal, posilování a fitnes, apod.
A co rodiče?
Rodiče by měli být pozitivní a měli by děti povzbuzovat. Měli by oceňovat snahu a úsilí zlepšovat se. Ne jít jen po výsledcích. Vítězství není nejdůležitější. Mnohem důležitější je radost z pohybu, snaha a bojovnost.
U sportu vydrží spíš děti, jejichž rodiče se zajímají o to, jak jejich dítě trénuje. Pokud mohou, tak se zúčastňují zápasů a závodů. Když nastane situace, že dítě už nechce dál ve sportu pokračovat, rodič by se měl snažit přijít na to, proč to tak je. Může to být důsledkem únavy, přetrénování nebo zklamání z neúspěchů. Dále mohou být příčiny v osobních vztazích, konfliktech s trenérem nebo nedorozumění se spoluhráči. Pokud přetrvává odpor k danému sportu dlouhodobě, nemá smysl nutit dítě dál, ale spíš se pokusit nalézt podobnou aktivitu. Rozhodně ne zanevřít na sport a pohyb jako takový.
1 Komentář