Jarní prázdniny jsou v České republice v plném proudu. Jarní prázdniny trvají týden a jsou rozděleny podle okresů od začátku února do půlky března, to proto aby se postupně mohly všechny děti vystřídat na horách. Na hory jezdí mnoho rodin. Někdo do českých hor, mnozí i do zahraničí. Naopak jsou i rodiny, které si vůbec nemohou dovolit cestování do hor z finančních důvodů. I přesto si většinou rodiče berou na jarní prázdniny dovolenou, aby mohli s dětmi trávit společný čas, věnovat se jim a podniknout něco společného.
Pokud si rodiče mohou v zaměstnání vzít dovolenou, můžou podniknout s dětmi mnoho zajímavého. Ač se prázdniny nazývají jarními, jsou spíše zimní, a tak se nejčastěji věnují zimním radovánkám – lyžování, snowboarding, bruslení, běžky, nebo jen řádění na sněhu. Mnoho aktivit nabízejí i zimní střediska. Když na hory rodiny nejedou, mohou alespoň chodit s dětmi bruslit na stadion nebo na rybník, když je led zmrzlý. Mohou jít do aquaparku, mohou jezdit na výlety…
Jiná je situace v případě, že si rodiče dovolenou vzít nemohou, a tak spíš vymýšlejí, kam s dětmi. Nejčastější variantou je dát děti k prarodičům, to v případě že jsou důchodového věku. Další variantou jsou speciální programy v muzeích, knihovnách, galeriích atd. Volnočasová centra a domy dětí se zájmovými kroužky většinou na dobu jarních prázdnin nabízí příměstské tábory, kdy rodiče ráno přivedou dítě a odpoledne si je vyzvednou.
V obou případech je dobré společně s dětmi prázdniny plánovat. Zeptejte se dětí, co by si přály dělat ony a když to půjde, pokuste se jim přání splnit.
Jarní prázdniny jsou pro letošní školní rok 2018/2019 stanoveny Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy na tyto termíny v délce jednoho týdne podle sídla školy:
Termíny jarních prázdnin v roce 2019
4. 2. - 10. 2. 2019 | Benešov, Beroun, České Budějovice, Český Krumlov, Chrudim, Klatovy, Ostrava-město, Pardubice, Prostějov, Rokycany, Svitavy, Trutnov, Ústí nad Orlicí | |
11. 2. - 17. 2. 2019 | Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Domažlice, Hodonín, Karviná, Louny, Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Tachov, Vyškov, Znojmo | |
18. 2. - 24. 2. 2019 | Děčín, Frýdek-Místek, Cheb, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Litoměřice, Nymburk, Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Přerov, Sokolov | |
25. 2. - 3. 3. 2019 | Hradec Králové, Kroměříž, Mělník, Nový Jičín, Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Praha-východ, Praha-západ, Rakovník, Teplice, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín | |
4. 3. - 10. 3. 2019 | Bruntál, Česká Lípa, Havlíčkův Brod, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Liberec, Náchod, Pelhřimov, Písek, Semily, Třebíč, Žďár nad Sázavou | |
11. 3. - 17. 3. 2019 | Chomutov, Jeseník, Jičín, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Opava, Prachatice, Příbram, Rychnov nad Kněžnou, Strakonice, Šumperk, Tábor, Ústí nad Labem |
Jedeme na hory!
Chystáte se na jarní prázdniny na hory, kde chcete s dětmi lyžovat? Nebo své dítě teprve budete učit lyžovat? Pak přemýšlejte, zda se do toho vrhnete sami, nebo zda využijete služeb lyžařských škol. Důležité je, aby dítě zvládlo své první obloučky a náležitě si to užilo.
Pokud nejste sami zdatní lyžaři nebo se jen rozhodnete, že své dítě učit lyžovat nechcete a raději mu zaplatíte instruktora lyžování, potom se porozhlédněte po lyžařských školách v lyžařském středisku, kam jedete. Instruktor se může věnovat jen vašemu dítěti. Musí mít potřebné znalosti a schopnosti k výuce lyžování, a tak bude vaše dítě v těch nejlepších rukou. Pozitivem bude, že dítě bude cítit v cizím člověku autoritu.
Jestliže jste se rozhodli, že své dítě naučíte lyžovat vy sami, potom se obrňte trpělivostí. Ze začátku je nejdůležitější motivace. Však víte, co na vaše dítě platí. Důležitá je radost z jízdy. Někdy budete muset sáhnout po bonbónu nebo jiné dobrotě, aby dítě spolupracovalo. Ze začátku každopádně volte mírný svah, klidné místo, kde nebudou žádní lyžaři hazardéři, kteří by mohli vaše dítě srazit.
První dovedností je naučit dítě udržet rovnováhu, aby se dítě na lyžích udrželo a zvládlo kousek popojet. Vždy to dítěti ukazujte na sobě, aby pochopilo, co má dělat. Jakmile se dítě na lyžích udrží, učte jej jízdě na ploše celých lyží. Jízdu na hranách zařaďte až později. Pokud se dítě udrží a zvládá jet, musíte jej naučit zabrzdit. Pro začátečníky pluhem, co je nejjednodušší. Když dítě zvládá jízdu na mírném svahu a dole umí zastavit, můžete se pustit na o něco málo prudší svah, kde už můžete začít trénovat i jízdu na vleku. Při prvních jízdách malé dítě můžete vozit na koleni nebo mezi nohama. Děti však jízdu na vleku obvykle zvládají velmi rychle a samy. Jestliže ochotná obsluha vleku dítěti pomůže na kotvu či pomu nasednout, tak dítě bude šťastné, že zvládne vyjet i samo nahoru.
Jakmile začne dítě nespolupracovat, plakat, být mrzuté, raději s výukou přestaňte a pokračujte třeba až odpoledne nebo další den. Nucením byste dítěti lyžování akorát znechutili.
Užijte si jarní prázdniny!
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa