Ač má slunce zázračný vliv na náladu budoucí maminky, také si její tělo ze slunečního záření vytváří vitamín D, který je nezbytný pro správný vývoj kostí nenarozeného dítěte, avšak pobyt na slunci s sebou přináší i různá negativa.
Těhotenství přináší do života ženy spoustu změn fyzických, psychických a také kosmetických. Častým problémem, na který si budoucí maminky často v těhotenství stěžují, jsou skvrny na obličeji a těle.
V těhotenství se běžně zvyšuje produkce hormonů, které stimulují buňky tvořící pigment (barvivo v kůži, ve vlasech, řasách, očních duhovkách apod). Přímo těhotenské hormony zvyšují tvorbu tohoto barviva. Barvivo se poté ukládá, hlavně na místech přirozeně zvýšené pigmentace, tedy na místech, která jsou již před těhotenstvím tmavší než okolí (prsní dvorce, bradavky, vnější rodidla, okolí řitního otvoru). Během těhotenství tedy mohou tato místa výrazně ztmavnout.
V průběhu druhého trimestru často vzniká typicky tmavý pruh na břiše, který vede od pupíku směrem dolů ke spojení stydkých kostí. Tomuto pruhu se říká linea negra. Jsou ženy, které mají tento pruh velmi výrazně tmavý, jiné ženy ho nemusí mít patrný vůbec. Zvýšená pigmentace prsních dvorců je považována za raný příznak těhotenství.
Během druhého a třetího trimestru mohou výrazněji vystupovat pihy a znaménka.
Ovšem kromě toho všeho se ještě mohou objevit žlutohnědé až hnědé, ostře ohraničené pigmentové skvrny, především v obličeji. Tyto skvrnky se nazývají chloasma. Ve vzácných případech jsou chloasmata nežádoucím účinkem hormonální antikoncepce. Tyto nevzhledné pigmentové skvrny se tvoří hlavně na čele, tvářích a v okolí horního rtu. Mnoho žen může být utrápených z vlastního vzhledu. Avšak netřeba se trápit. Chloasma vzniklé během těhotenství by měla postupně ke konci těhotenství a po porodu vymizet. Prsní dvorce a některé tmavé pihy mohou zůstávat o něco málo tmavší dále. Pokud chloasmata zůstávají i delší dobu po porodu nebo jen zlehka vyblednou, pak není od věci navštívit kožního lékaře. Tedy pokud ženu tato estetická vada trápí. Je možné aplikovat různé formy lokální léčby, zesvětlení, mastičky a krémy obsahující určitou koncentraci peroxidu vodíku, fenolu či tretinoinu.
Vzhledem k tomu, že chloasma se zhoršuje po pobytu na slunci, pak účinnou a také jedinou prevencí vzniku těchto skvrn je nechodit na prudké slunce, nevystavovat se dlouhodobě slunečnímu záření a hlavně používat krémy s ochrannými faktory, především na obličej. Jinak žádná jiná možnost prevence neexistuje.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa