Kojenci a batolata mají velmi citlivou a jemnou pokožku, proto je obzvlášť důležité je chránit před chemickými látkami, které se mohou v běžném textilu nacházet. Při nošení oblečení z bio organické bavlny můžete předcházet rozvoji ekzému a alergií. Výrobky z bio bavlny poznáte podle loga „organic cotton“.
Rozdíl mezi bavlnou a bio bavlnou
Možná si myslíte, že bavlna jako bavlna. Ale opak je pravdou. Konvenčně pěstovaná bavlna se pěstuje na velkých plantážích ve velkých monokulturách. Pěstitelům jde pouze o co největší výnos, proto pěstují vysoko výtěžní hybridní rostliny. Monokultury bavlny způsobují erozi půdy, mají velké nároky na zavlažování, často dochází k vyčerpávání a masivnímu znečišťování vodních zdrojů, protože při pěstování a sklízení se používá obrovské množství chemických látek a umělých hnojiv. A vzhledem k tomu, že výkupní cena bavlny je velmi podhodnocována, jsou farmáři nuceni používat ty nejlevnější postřiky, z nich většina je toxická nebo dokonce karcinogenní (dokonce i lidé pracující v bavlněném průmyslu mají zdravotní potíže způsobené těmito látkami). Dále zmíníme, že většina výroby bavlny pochází ze zemí třetího světa, kde se nemusí řídit tak přísnými normami jako v Evropě či USA. Při sklizni balvny se používají chemické látky defolianty, které rostlinu spálí a tím usnadní sběr. Do textilních továren pak putuje bavlna pokrytá a nasáklá velkým množstvím pesticidů a dalších chemikálií použitých při pěstování a sklizni. A to ještě nekončí. Další chemické látky se používají při samotném zpracování bavlny. Jde o toxické chemikálie, oleje, vosky, atd. Všechny tyto látky na bavlně ulpívají, některé se mohou postupně vyplavovat, některé se ve vláknech zafixují. Všechny tyto látky mohou způsobovat celou řadu zdravotních problémů (kožní reakce, horší imunita, rakovinová onemocnění,…). Konvenční bavlna se bělí chlorem, který je také velmi toxický. Toto jsou všechno smutná fakta, která ničí nejen přírodu, ale mají velký negativní dopad na naše zdraví.
Na rozdíl od toho bio bavlna je jiná. Bio pěstování s sebou nese mnoho přísných pravidel, která musí zemědělci dodržovat. Bio bavlna se liší už tím, že pěstitel nesmí používat geneticky modifikované rostliny, které se hojně používají v konvenčním zemědělství. Při pěstování se nesmí používat chemické látky a postřiky, které ničí půdu. Takže žádné pesticidy, hnojiva, chlor. Používají se přírodní insekticidy a také polykulturní pěstování (tedy pěstování bavlny spolu s určitými rostlinami, které podporují výskyt přirozených nepřátel škůdců bavlny). Bio bavlna se většinou sklízí ručně a hlavně bez použití defoliantů. Pak se rostliny třídí a vlákna se pročesávají, pak se spřádají… Jak v pohádce Jak krtek ke kalhotkám přišel. V žádném kroku při zpracování bio bavlny se nesmí používat prostředky na bázi ropy, formaldehydy, bělidla, chlor a další pro zdraví nebezpečné látky. Místo toho se používají přirozeně rozložitelné alternativy a peroxid vodíku na bělení. Při barvení bio bavlny se používají ekologicky šetrnější barvy. Dokonce existují i barevně rostlé rostliny bio bavlny. Zkrátka takové, kdy květ bavlníku může mít místo klasické smetanové i zelenou či hnědou a další odstíny těchto barev. A nejde o žádný nový objev. Tento způsob pěstování znají v Jižní Americe už více než 5 tisíc let.
Oblečení pro děti z bio bavlny
Oblečení proděti z bio bavlny je označeno certifikáty „organic cotton“.
Oblečení z bio bavlny pro miminka a kojence se vyznačuje tím, že je velmi hebké a jemné. Nezapomínejte, že kupujete oblečení pro ty nejmenší. U všech kojenců bychom měli dbát na kvalitu oblečení. Z bio bavlny můžete svému miminku pořídit celou dětskou výbavičku, např.:
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa