Rodiče dnešních dětí chodívali na lampionové průvody povinně. Lampionové průvody se konaly 7. listopadu, tedy v den výročí VŘSR. Šlo se obvykle k místnímu památníku padlých rudoarmějců. Na organizaci se podílela pionýrská organizace. Později v 60. letech se na závěr lampionového průvodu ve větších městech objevoval ohňostroj. V dnešní době se tradice lampionových průvodů vrací, avšak neoslavuje se výhra bolševiků v Rusku, nýbrž se tyto průvody pořádají pro radost dětí. Lampionový průvod je dobrá příležitost jak strávit s dětmi společný čas, vytáhnout je od televizí a počítačů a užít si již lehce mrazivý večer, jako listopadové večery bývají. Obvykle se připojují k oslavám sv. Martina, kdy součástí lampionových průvodů bývá i jízda Martina na bílém koni…
Na současných lampionových průvodech můžete vidět lampiony všech možných tvarů, barev, velikostí. Dokonce děti mohou mít nejen lampion se svíčkou, ale mohou mít i lampion na baterie, blikací či svítící s různobarevnými žárovičkami.
Není však nad to, když si můžou děti takový lampion vyrobit samy. A za pomoci rodičů to zvládnou i ty nejmenší. Stejně jako lampion, jež si můžete podle našeho návodu s dětmi vyrobit i vy.
Co budete potřebovat?
Krabici, pečící papír, kancelářskou sešívačku, nůžky, lihové fixy, svíčky, barevné papíry, drátek.
Z kartonové krabice vystřihnete dva kruhy. Jeden bude dno lampionu. Druhému vystřihnete prostřední kruh a máte horní část lampionu.
Na dno lampionu přilepíte tavnou pistolí čajovou svíčku, či dvě.
Pečící papír pomocí kancelářské sešívačky připevníte nejprve po obvodu dna lampionu, poté i k horní části.
Nyní mohou děti lampion pomalovat. Malovat mohou i barvami, avšak na pečícím papíru barvy moc nedrží. Zkuste lihové fixy.
Ještě ozdobit barevnými papíry. Děti mohou stříhat a lepit lampionu vlasy, camfoury, ocásky,... Ještě připevnit drátek.
A můžete zapálit svíčku a vyrazit na lampionový průvod. Anebo si udělat vlastní procházku s lampionem. Děti budou šťastné. Uvidíte.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa