Těhotenství končí dříve, než začalo…
Když žena objeví na těhotenském testu dvě čárky a má pozitivní test, může se radovat. Ovšem často se po pár dnech dostaví menstruace. Tato situace je poměrně častá a může se jednat o tzv. biochemické těhotenství.
Biochemické těhotenství je takové těhotenství, které se tedy projeví pozitivním těhotenským testem nebo potvrzením hladiny hCG z krve, avšak je potraceno dříve, než může být zobrazené ultrazvukem. Potvrzení těhotenství je možné dle kvality ultrazvuku mezi 4. - 6. týdnem. Důkazem, že těhotenství bylo, je tedy pouze pozitivní těhotenský test. Dá se říct, že jde vlastně o velmi časný potrat, kdy vajíčko bylo oplozené a zahnízděné v děloze, ale jeho růst a vývoj nepokračoval.
Mnoho žen ani neví, že bylo těhotných, neboť u biochemického těhotenství se ještě nestihnou dostavit klasické těhotenské příznaky jako nevolnost, únava, zvracení. Ženy pozorují pouze zpožděnou či silnější menstruaci.
Biochemické těhotenství představuje údajně 50-75% potratů.
Obvykle dochází ke konci těhotenství během jednoho či dvou týdnů po uhnízdění embrya.
Poradí si tělo nebo je nutný zákrok?
V případě biochemického těhotenství si tělo ženy umí poradit samo a není nutný žádný zákrok lékaře. Ženy obvykle žádné potíže nemají, mohou se dostavit mírné křeče v podbřišku, případně špinění pár dní před příchodem menstruace. Vše odchází ven z dělohy s menstruačním krvácením a hladina hCG zase klesá.
Četnost a příčiny biochemického těhotenství
Odborníci se shodují, že biochemické těhotenství je časté a končí jím až třetina všech těhotenství. Pokud žena netestuje příliš brzy, tak na těhotenství ani nepřijde. Biochemické těhotenství není pro ženu žádnou zátěží a není nutná kontrola u lékaře, pokud samozřejmě nemá jiné potíže. Může se dál snažit o miminko. Dokonce se říká, že pravděpodobnost dalšího otěhotnění hned v dalším cyklu je vyšší.
Dále se odborníci shodují na tom, že nelze jednoznačně určit, proč k biochemickým těhotenství, tedy velmi časným potratům dochází. Svou roli hraje mnoho faktorů jako dispozice ženy i muže, zdravotní stav, vliv vnějšího prostředí, věk ženy, psychika apod. Možnou příčinou časného potratu může být genetická vada rostoucího embrya zapříčiněná chybou ve vývoji vajíčka nebo spermie, abnormální buněčné dělení nebo poškození vnějšími vlivy. Další příčiny biochemického těhotenství může být infekce (toxoplazmóza, chlamydie atd), systémové choroby ženy (např. snížená funkce štítné žlázy), abnormality dělohy, nesprávné hladiny hormonů, nedostatečná výstelky dutiny děložní.
Přečtěte si také další články:
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa