Během těhotenství každá žena prochází různými vyšetřeními, která se provádějí z důvodu zjištění stavu ženy a dítěte. Doporučená vyšetření v těhotenství vychází z postupů vydaných Českou gynekologicko-porodnickou společností. Veškerá doporučovaná vyšetření jsou dobrovolná, je tedy možné je odmítnout.
Kontrola při každé návštěvě
Během každé návštěvy v těhotenské poradně lékař ženu zváží, zkontroluje ruce a nohy, zda neotékají. Kontrolují se zejména křečové žíly, kvůli hrozící trombóze. Zevně zkontroluje bříško, změří tlak, provede vyšetření na přítomnost cukru a bílkovin v moči a provede vaginální vyšetření. Rovněž ověří přítomnost srdeční akce plodu na ultrazvuku.
První vyšetření
První vyšetření obvykle proběhne mezi 6. - 8. týdnem těhotenství. Lékař při něm potvrdí těhotenství, ověří ultrazvukem přítomnost embrya v děloze a zkontroluje jeho srdeční akci. Pokud jsou nějaké pochybnosti, může provést odběr krve a vyšetřit tak přítomnost těhotenského hormonu hCG v krvi.
Každá těhotná žena obdrží těhotenský průkaz, jehož součástí je i potvrzení o vyšetření praktickým lékařem a natočení EKG srdce a vyšetření stomatologem, protože chrup se těhotným může kazit častěji než jindy.
Vyšetření v 8.-10. týdnu těhotenství
Jde o vstupní vyšetření, jehož součástí je podrobná anamnéza, zhodnocení zdravotního stavu, užívání léků, vyšetření moči, prsů a cytologické a kolposkopické vyšetření děložního hrdla. Také krevní odběry na určení krevní skupiny, Rh-faktoru, krevní obraz, test HIV, protilátky proti hepatitidě B, syfilis).
Vyšetření v 10. - 12. týdnu těhotenství
V tomto období se provádí vyšetření klasické jako při každé návštěvě (krevní tlak, hmotnost, moč), ale rovněž lékař nabízí ženě vyšetření na vyloučení genetických vad, kombinovaný screening. Tento kombinovaný screening vývojových vad se skládá z odběru krve v 10. - 11. týdnu a ultrazvukového vyšetření ve 12. - 13. týdnu. Ultrazvukové vyšetření plodu zaměřené na měření projasnění v oblasti šíje plodu. Šíjové projasnění se měří z důvodu, že plody postižené Downovým syndromem mají významný otok na šíji. Genetické vyšetření takto může odhalit až 75% chromozomálních abnormalit, avšak u tohoto vyšetření může být až 5% falešně pozitivních výsledků. Někde je toto vyšetření prováděno zdarma, většinou se však žena musí na prvotrimestrálním screeningu finančně podílet.
Vyšetření v 16. týdnu těhotenství
Kromě běžných vyšetření se provádí genetické vyšetření krve tzv. triple test. Sledují se zde tři hormony a podle výsledků se usuzuje, zda je plod zdravý či nikoliv. Právně u triple testu vychází velmi často falešně pozitivní výsledek. Pozitivní výsledek ještě neznamená postižení plodu, proto je ženě doporučen odběr plodové vody – amniocentéza. Vzorek plodové vody se odebírá přes břišní stěnu tenounkou jehlou pod kontrolou ultrazvuku. Amniocentéza se provádí na specializovaných pracovištích. Je zde riziko potratu asi 1%. Na některých pracovištích již triple testy neprovádí a zaměřují se na raný prvotrimestrální screening.
Vyšetření ve 20. - 24. týdnu těhotenství
Ve 20. týdnu se provádí první těhotenský ultrazvukový screening, nepočítáme-li prvotrimestrální (NT screening). Ultrazvukové vyšetření zjišťuje počet plodů, ověřuje vitalitu plodu, měří plod (příčný průměr hlavičky BPD, poměr obvodu hlavy a obvodu břicha HC, obvod břicha AC, délku stehenní kosti FL. Dále zjišťuje případné abnormality vývoje plodu (srdeční vady, rozštěpy atd.). Určuje umístění placenty a množství plodové vody.
U žen s negativním Rh faktorem se kontrolují protilátky.
U všech žen se dělá krevní obraz.
Ženy v tomto období podstupují OGTT, neboli orální glukózový toleranční test, který odhalí, zda netrpíte těhotenskou cukrovkou. OGTT se skládá ze tří odběrů krve – nalačno, druhý a třetí odběr po hodině a dvou hodinách po vypití roztoku glukózy.
Vyšetření v 28. - 32. týdnu těhotenství
Jako na každé těhotenské kontrole se kontroluje krevní tlak, hmotnost, moč. Kolem 32. týdne se provádí druhý velký ultrazvuk (screening). Ultrazvukové vyšetření zjišťuje počet plodů, ověřuje vitalitu plodu, měří plod (příčný průměr hlavičky BPD, poměr obvodu hlavy a obvodu břicha HC, obvod břicha AC, délku stehenní kosti FL. Dále zjišťuje případné abnormality vývoje plodu (srdeční vady, rozštěpy atd.). Určuje umístění placenty a množství plodové vody.
Vyšetření v 36. - 40. týdnu těhotenství
Kromě běžných kontrol (tlak, moč) se provádí u žen s rizikovým těhotenstvím kardiotokogram, dělá se krevní obraz. Kardiotokografický nonstres test, maminkami nazvaný monitor, se provádí buď u gynekologa nebo přímo v porodnici od 38. týdne těhotenství. Při testu se sleduje srdeční činnost plodu a činnost dělohy (děložní stahy – kontrakce).
Kolem 35.- 37. týdne se odebírá ženě stěr z pochvy, který se zaměřuje na vyhledávání streptokoka skupiny B.
Po 40. týdnu těhotenství se kardiotokogram provádí každé tři dny, také se častěji provádí vaginální kontrola, aby se zjistil stav děložního čípku, případně ultrazvuk k ověření stavu miminka.
Asi týden až čtrnáct dní po termínu se může provést tzv. oxytocinový zátěžový test.
1 Komentář