Poporodní polštář

Po těhotenství následuje doba poporodní a šestinedělí. Každá žena prochází obdobím raného šestinedělí (do 10. dne po porodu) až po pozdní šestinedělí (6.-8. týden po porodu). Během této doby se žena zotavuje z těhotenství a porodu, zvyká si na nový životní rytmus, který je řízen děťátkem a množstvím hormonů, učí se nové roli matky, upevňuje vztah mezi dítětem a sebou. Zkrátka je to období, kdy není rozdíl mezi dnem a nocí. Aby se žena mohla lépe zotavit po porodu a aby se jí hojily poporodní rány, měla by co nejvíc odpočívat a ležet. Jsou chvíle, kdy však musí i sedět. A v tu chvíli se jí velmi hodí poporodní polštář.

Zavinování dělohy

Rané šestinedělí začíná hned po porodu. Část této doby žena tráví ještě v porodnici s miminkem. V této době dochází k mnoha změnám v ženském těle. Po odloučení placenty dochází k mnohým hormonálním změnám a k zavinování dělohy. Pokud se děloha zavinuje správně a klesá do zpět do malé pánve, tak to trvá zhruba 10 dní. V prvních dnech po porodu mohou ženy, a především vícerodičky, pociťovat bolesti podobné kontrakcím. Bolestivost můžou ženy pociťovat hlavně při kojení, kdy se děloha zavinuje nejlépe. Pro správné zavinování dělohy pomáhá ležet na břiše.

Očistky

Po porodu a odloučení placenty se zároveň začíná odlučovat sliznice dělohy v podobě očistků, které bývají ze začátku krvavé, protože obsahují krevní sraženiny a odumřelou tkáň, postupně tmavnou. Očistky mají charakteristický zápach a jsou na vzduchu živnou půdou pro množení bakterií, proto je nezbytné dodržovat zvýšenou hygienu. Hygienu žena provádí velmi často, po každém močení či stolici. Nejsou vhodná běžná parfémovaná mýdla, vhodnější jsou mýdla pro intimní hygienu. Rovněž by měla žena na intimní partie používat zvláštní ručník. Udržovat se v teple a nezapomínat na pravidelné vyprazdňování močového měchýře, hlavně před kojením.

Jak sedět?

Porod může způsobit poranění pánevního dna. Běžná jsou drobná poranění, která se zhojí sama, aniž by bylo nutné speciální ošetření. Pokud se však hráz natrhla, nebo byla provedena epiziotomie (neboli nástřih hráze), pak žena pociťuje poměrně velkou bolest, která může přetrvávat i delší dobu. Záleží na rozsahu poranění, způsobu šití a regenerační schopnosti matčina organizmu. Nedoporučuje se dlouhé sezení, ani v tureckém sedu, ani stání. Při ležení je doporučováno měnit polohy na boku, na břiše. Při sezení může pomoci poporodní polštář.

 
Poporodní polštář je výborná pomůcka, kterou jistě každá maminka ocení. Polštář zajistí mamince po porodu bezbolestné sezení. Díky fyziologickému tvaru a kvalitní výplni polštář chrání citlivá místa před otlačením. Otvor uprostřed polštáře zabraňuje otlakům při sezení a mírní bolesti při sezení po porodu. Poporodní polštář je možné používat při sezení v křesle, na židli, na posteli, v autě, …
Poporodní polštář má kvalitní výplň, díky které je pevný a nezmáčkne se, zároveň se přizpůsobí křivkám těla.

Žádný komentář

Vložit komentář