Prvotrimestrální screening

V dnešní době, kdy žena mateřství odkládá na pozdější dobu, než bylo dříve zvyklé, nabývá diagnostika vrozených vývojových vad na důležitosti, protože čím vyšší je věk matky, tím vyšší je riziko vrozených vývojových vad.

Prvotrimestrální screening je kombinovaná vyšetřovací metoda, jejímž smyslem je vyhledat vrozené vady nebo odchylky plodu již v raném stádiu těhotenství.

To, že je to metoda kombinovaná, vychází ze skutečnosti, že každé těhotné, která ji podstoupí, je pomocí speciálního počítačového programu vypočteno individuální riziko pro její plod na základě kombinace několika faktorů.

Mezi tyto faktory patří především:

  • věk těhotné

  • laboratorní výsledky z krve matky mezi 11. a 12. týdnem těhotenství

  • ultrazvukové vyšetření mezi 12.a 14. týdnem těhotenství

Co to znamená pro těhotnou?

V rozmezí 11. a 12. týdne těhotenství podstoupíte odběr krve.Bude zjištěna hodnota specifické těhotenské bílkoviny PAPP-A a volné β podjednotky hCG. Hodnoty zjištěné v laboratoři budou přepočteny na vaši aktuální tělesnou hmotnost a později (při následném ultrazvukovém vyšetření) zadány do počítačového programu.

Poté se dostavíte na podrobné ultrazvukové vyšetření. Po změření velikosti plodu – temenokostrční délky – CRL a změření velikosti hlavičky – BPD, a tím přesného stáří těhotenství, lékař proměří šíjové projasnění NT, přítomnost nosní kůstky NB, event. další ultrazvukové ukazatele Downova syndromu (nedomykavost trojcípé chlopně srdce plodu apod.)

NB - hodnotí přítomnost nebo nepřítomnost nosní kůstky. Velikost se neměří, nemá diagnostický význam. Nepřítomnost nosní kůstky neznamená, že má dítě automaticky Downův syndrom, i když u plodů s DS je její nepřítomnost častější.

NT - šíjové projasnění – je měření množství volné tekutiny v záhlaví plodu (tloušťka kožní řasy). Hodnota NT plodu se zvyšuje s temeno-kostrční délkou, je tedy nezbytné vzít v úvahu délku gestace.

Po absolvování kombinovaného testu, prvotrimestrálního screeningu, dostanete informaci, jaká je pravděpodobnost, že právě u vás by se mohlo jednat o plod s Downovým syndromem (eventuelně jinou vadou). Tato informace vám pomůže při rozhodování, zda podstoupit invazivní test (amniocentézu). Je to čistě vaše osobní rozhodnutí a záleží jen na vás, zda budete chtít invazivní test (amniocentézu) podstoupit.

I v případě vyššího rizika postižení plodu tímto vyhledávacím testem bude mít většina žen zdravého potomka. Vyšší riziko tedy automaticky neznamená postižení plodu.

Chystáte se podstoupit prvotrimestrální screening nebo ho již máte za sebou? Napište nám a ostatním maminkám, prosím, vaše zkušenosti na facebook Maminky.eu s tím, jak to probíhalo právě u vás.

Žádný komentář

Vložit komentář