V dnešní době děti tráví stálé méně času neorganizovaným hraním venku. Většinu dne tráví v interiérech (doma, ve škole či školce, na kroužcích a mezitím je rodiče přepravují autem). A pokud jsou venku, často jde o organizované činnosti v podobě různých sportovních oddílů a kroužků. Děti však volný prostor v přírodě a neorganizovanou hru, kde mohou rozvinout svou fantazii, použít všechny své smysly a oddávat se spotánním hrám, potřebují ke svému zdravému vývoji.
Zahraniční zdroje uvádějí pět důvodů, proč tomu tak je.
- V dobách, kdy děti trávily téměř veškerý svůj volný čas venku, se zajímavé věci také venku děly. Dnes to pro děti důležité probíhá on-line. Děti jsou závislé na obrazovkách, TV, PC, sociální sítě, chytré telefony,...
- Rodiče už své děti nepouští tolik ven ze strachu z nebezpečných osob. A média tomu jen přidávají.
- Ve městech, ale i na vesnicích, jezdí více aut a je nebezpečno z tohoto hlediska.
- Rodiče řeší, kam s dětmi. V ulicích houstne doprava a hrozí nebezpeční a divní lidé, tak děti „vymetají“ kroužky, kurzy, oddíly. V mnoha případech je běžné že mají každý den něco.
- A dalším velkým problémem je, že si děti nemají venku s kým hrát. V tomto případě jsou nejlepší sousedi, co mají stejně staré děti.
Jak tuto zdánlivě neřešitelnou situaci v dnešní době řešit? Ideální by bylo, kdyby se ulice a veřejné prostory začaly vracet lidem a z těchto míst by se stala místa dětských her a setkání. A pokud města a vesnice nepůjdou touto cestou, je na rodičích dětem umožnit kontakt s přírodou na vlastní pěst.
Nejlepší je dětem umožnit seznámení s přírodou spontánním pobytem na zahradě u domu, kde dítě bydlí, anebo v jiném blízkém okolí (les, louka, pole). Dítě, které je na přírodu zvyklé od malička, si vše na vlastní pěst, samozřejmě pod dohledem rodičů, ohmatá, okouká, oposlouchá, ochutná, očichá, zkrátka zapojí všechny své smysly, což doma u televize nejde. Menší děti při pobytu v přírodě musí rodiče sledovat, ale neměli by příliš zasahovat do jejich spontánních dětských her. Děti, které jsou zvyklé v přírodě si hrát, se zabaví s přírodninami a vlastní fantazií, nepotřebují žádné umělé hračky. V pozdějším věku, jak dětem přibývá na samostatnosti, můžou v přírodě pobývat se svými vrstevníky nebo i samy.
Dnešní člověk se přírodě odcizuje, ale pořád je přeci součástí přírody a je na ní existenčně závislý. Úkolem rodičů je utvářet vztah k přírodě od raného věku a svým dětem dávat dobrý příklad.
Ven za každého počasí
Pobyt venku je pro děti důležitý za každého počasí a dokonce i v zimních měsících. Dětem samotným do určitého věku plískanice, déšť, vítr či chumelení nevadí. To rodiče mají strach z nachlazení, promočení či ušpinění. Nechte své děti poznat přírodu v každé její podobě.
Pokud je nachumeleno, děti si zábavu najdou velice snadno. Trošku náročnější je to ve vlhkém a blátivém dni, ale i tady si děti poradí. A pokud se ven nechce, je na rodičích vymyslet nějakou zajímavou aktivitu v přírodě.
Rodiče miminek se obvykle bojí do zimy a mrazu. Pokud však teplota neklesne příliš hluboko, není se čeho bát. I pro miminka je moc příjemné se alespoň na chvíli každý den nadechnout čerstvého vzduchu. Pokud je mráz pod -10 stupňů Celsia, tak se s malými miminka ven chodit nedoporučuje. Když rodiče ani mráz neodradí, je lépe vzít dítě do šátku pod bundu či kabát, kde se bude hřát tělem maminky či tatínka, než když leží samo v kočárku. V zimě děti oblékáme tzv.cibulovou metodou, tedy vrstvením. Obličej je potřeba chránit speciálními krémy do mrazu a větru.
Co vše může pobyt v přírodě nabídnout?
Děti nemají k dispozici běžné hračky, a tak si musí vystačit s přírodninami, jako jsou klacky, suché větve, šišky, kůra, blážo, písek,.... Dokáží neuvěřitelně zapojit svou fantazii a vymyslet různé způsoby využití toho, co jim příroda nabízí. Takto se dětská fantazie rozvíjí víc než s hotovou hračkou.
Pobytem v přírodě se děti učí ovládat své tělo v nerovném terénu, na kamenech, kládách, šplhají, běhají, lezou po stromech, uklouznou po mokrém listí, trénují udržování rovnováhy,...
Pokud s nimi v přírodě jsou vrstevníci nebo někdo, koho mohou zapojit do svých her, učí je to spolupráci a vyvstává mnoho situací, kdy je potřeba si pomáhat, rozdělit se a spolupracovat.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa