Strie, někdy také nazývány pajizévky, jsou drobné praskliny kůže. Ženy je zaznamenávají především v těhotenství nebo dívky v pubertě při rychlém růstu, také při rychlém přibírání na váze. V každém případě nejsou nic milého, naopak. Je možné jim předcházet? Je možné se jich zbavit?
Jak a proč strie vznikají?
Jak je možné, že některé budoucí mamince, jen co se jí bříško trošku vykulí, se jí zároveň objeví první strie a některá těhotná zvládne celé těhotenství bez strií? Stejně jako vše je v těle individuální, tak i při tvorbě strií hrají svou roli různé okolnosti, jako je:
- Dědičnost – Někomu se zkrátka tvoří strie víc, má-li k tomu geneticky dané dispozice.
- Hormonální změny – Tyto změny mohou nastat zcela přirozeným způsobem, např.v pubertě, těhotenství, při kojení, menopauze. Také je možná porucha vylučování hormonů do krevního řečiště. Hormonální změny může způsobit i užívání hormonálních léků (kortikoidy, anabolické steroidy), kůže se pak jejich působení ztenčuje, omezuje se tvorba kolagenu a je větší šance vzniku strií.
- Těhotenství – Těhotenství souvisí s hormonálními změnami v těle, ale také o nárůst hmotnosti a rozložení hmotnosti.
- Nadváha a obezita – Pokud dojde k výraznému tloustnutí v dospělém věku, je riziko vzniku strií vyšší. Jsou samozřejmě obézní lidé, kterým se strie netvoří. I toto je velmi individuální.
- Rychlý růst – V období dospívání se často tvoří strie.
- Mechanický tah kůže – Takto vznikají strie u sportovců a kulturistů.
Strie v těhotenství
Velmi častým obdobím vzniku strií je těhotenství, obzvlášť třetí trimestr, kdy se kůže nedokáže rychlým růstem bříška dostatečně napínat, praskají elastická vlákna a vznikají trhlinky – strie. Již od počátku těhotenství je těhotná ohrožena striemi, protože u ní dochází k hormonálním změnám, zvyšuje příjem potravy, rychleji tloustne, a to i v oblasti prsou.
Kůže začne svědit, tím dává najevo, že není vše v pořádku. Doporučuje se hned od začátku těhotenství používat speciální přípravky k promazávání pokožky. Pokožku tak zvlhčit, ale zároveň podpořit její pružnost. Kůži je dobré mazat pravidelně, i několikrát denně, především prsa a spodní část břicha. Striím na prsou se dá částečně zamezit i vhodnou volbou podprsenky s dobrou oporou.
Je spousta žen, které na prevenci strií v těhotenství nekladou důraz, ale jakmile už strie vzniknou, je už pozdě.
Prevence a jak se strií zbavit?
Zbavit se strií úplně možné není. Jde o trvalé poškození kůže a jak již bylo zmíněno, hlavní roli zde hraje prevence. Jako preventivní opatření proti vzniku strií je:
- Dostatek tekutin v těle – Dodržovat pitný režim.
- Správná životospráva – O správné životosprávě v těhotenství nemusíme mluvit.
- Pozvolné přibývání na váze – Což jde v těhotenství však těžko uhlídat či koordinovat.
- Mazání ohrožených partií – Pravidelným promazáváním je myšleno několikaminutové mazání s jemnou a šetrnou prokrvující masáží za pomoci speciálních krémů či tělových mlék, které zvyšují elasticitu kůže a zamezují tvorbě strií. Tyto speciální přípravky je možné koupit v lékárnách nebo drogeriích. Účinné zpravidla bývají až po dvouměsíčním opakovaném používání.
- Pozvolné posilování – Elasticitu kůže podpoří pravidelné posilování problematických partií.
Pokud již strie vznikly, je možné jejich projevy zmírnit následujícím způsobem:
- Mazání – Opět stejně jako u prevence je dobré promazávat speciálními krémy, mléky, které zmírňují viditelnost strií, zesvětlují jejich zbarvení.
- Masáže – Pokud si postižená chce masáže provádět sama, může použít mořskou houbu a lehce masírovat. Existují také různá pracoviště, kde nabízejí speciální masáže a lymfodrenáže ke zmírnění celulitidy a projevů strií.
- Mikrodermabraze – Tento kosmetický zákrok je prováděn odborníky. Dochází při něm k vyhlazení kůže, tím se zmírňují projevy strií, ale i další kosmetické vady. Povrch kůže se za použití oxidu hlinitého jemně zbrousí. Je to však nákladnější záležitost, přesto účinná a rychlá.
- Babské rady – Babské rady využívají to, co lidé dříve běžně našli v kuchyni. Tedy vepřové sádlo, olivový olej, odvar z měsíčku lékařského. Vepřové sádlo je odborníky na kůži obecně doporučováno, ale nesmí obsahovat sůl, jako většina průmyslově vyrábených sádel. Ideálně tedy vlastní doma vyškařené sádlo. Případně vyrobit měsíčkovou mast z vepřového sádla. Stačí pak postižené místo jemně masírovat.
Ženy mají k tvorbě strií větší předpoklady, mají sklony k rychlému přibývání na váze, těhotenství, hormonální změny,... ale strie se můžou tvořit i mužům. Stejně jako u žen se u mužů mohou strie tvořit při rychlém tloustnutí nebo při rychlém nárůstu svalové hmoty, např.při intenzivním posilování. Pokud muži navíc užívají anabolické steroidy, aby se svaly zvětšily ještě víc, tak si zároveň zvyšují riziko vzniku strií.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa