První vyšetření v časném těhotenství

Nejdůležitějšími vyšetřovacími metodami v raném těhotenství je test na hCG a ultrazvuk.

Těhotenský test

O těhotenských testech jsme již článek psali. Těhotenský test můžete provést v domácím prostředí z moči anebo u lékaře z krve.

Asi 6. - 10. den po ovulaci se oplodněné vajíčko zahnízďuje do děložní sliznice. V tu dobu začínají buňky jeho obalu vyrábět těhotenský hormon hCG a začínají se objevovat první příznaky těhotenství. Test na přítomnost hCG (v moči či krvi) je možné provést až po zahnízďování. Kdy tedy test v domácím prostředí provést? Pokud k zahnízďování, neboli implantaci, dojde spíš dříve, je možné těhotenský test provádět asi 9.-10. den po ovulaci. Ale opravdu záleží na době implantace, ta se může lišit až o 4 dny, potom se to projeví na množství hCG. Jeden den může být test negativní, ale protože hCG v prvních dnech prudce stoupá, již druhý den může být při stejné citlivosti testu hCG pozitivní.

Z krve lze získat přesnou hodnotu hCG. Většinou se test z krve provádí o dva až tři dny znovu, aby se zaznamenal správný růst hCG. Pokud hCG narůstá příliš pomalu, může to znamenat problém (mimoděložní těhotenství, …). Velmi důležitá je skutečnost, že za 48 – 72 hodin se hodnota hCG zdvojnásobí. Dá se tedy říct, že extrémně vysoké hodnoty můžou znamenat vícečetné těhotenství (ale také nemusí).

Ultrazvuková diagnostika

Ultrazvukem může lékař na začátku těhotenství najít dutinku, poté gestační váček, ještě později žloutkový váček, dále embryo a nakonec přítomnost srdeční akce.

Při ultrazvukovém vyšetření záleží na spoustě okolností. Dojde-li k použití vaginální sondy UTZ, vše je viditelné dříve. Při použití břišní sondy je obraz hůře a později viditelný, také záleží na uložení dělohy (pokud je zakloněná nebo není narovnaná), u nekvalitního přístroje je možné, že se pozitivní nález zpozdí i o několik dalších dní či týden.

TIP: Kompletního průvodce těhotenstvím najdete v článku Těhotenství týden po týdnu.

Gestační váček je černá bublinka v děloze a UTZ je zobrazován až od 18. dne po ovulaci, tedy asi 4+4 tt. Při použití břišní sondy mnohem déle, klidně až do ukončeného 6.tt. Hranicí, kterou by nemělo překročit objevení gestačního váčku, je hladinu hormonu hCG ve výši 3600 IU u břišního vyšetření 6+2tt a 2000IU u vaginálního vyšetření.

Žloutkový váček je na UTZ viditelný jako bílý prstýnek uvnitř černé bublinky. Vaginální sondou je možné ho zobrazit již v 6.tt, v době kdy má gestační váček více než 8 mm v průměru. Břišní sondou je to až o týden později, při průměru 20 mm. Nejpozději však vaginální sondou při průměru gestačního váčku 20 mm a břišní sondou se často kryje s objevení embrya.

Embryo je na UTZ vidět většinou jako bílá ploténka v gestačním váčku a zobrazit je možné ji nejdříve v 6+1 tt (pouze vaginální sondou), jako asi 2-3 mm velké ztluštění stěny žloutkového váčku, v případě že jeho velikost je 5 mm a více, může být vaginální sondou a kvalitním přístrojem viditelné již srdíčko. Nejpozději by se mělo embryo objevit u vaginálního vyšetření při průměru gestačního váčku 20 mm a břišní sondou při průměru 25 mm, tedy na konci 8.tt.

Tip: Jistě vás bude zajímat také jaká bude mateřská dovolená 2020. Pokud plánujte, že by partner s vámi zůstal týden po porodu doma, přečtěte si,  jak je to s otcovskou dovolenou.

Žádný komentář

Vložit komentář