Pro děti je práce na zahradě, pozorování růstu rostlin, pozorování života hmyzu a ptáků náramná škola o životě. Děti se dokáží nadchnout pro kdejakou činnost na zahrádce. A nemusí to být ani žádná veliká zahrada. Kolikrát stačí jen větší květináč či truhlík na okenním parapetu nebo na balkóně. A pomáhat mohou i opravdu malé, ani ne dvouleté, děti.
Zatímco co pro Vás bude nejlepší použít kvalitní zahradní ruční nářadí, dětem skvěle poslouží hračky na písek, kde mohou využít hrábě, lopatku a malou konvičku.
Malé děti bývají netrpělivé a čekat, než některá rostlina vyroste, je pro ně nekonečné. Rády si hrají, ale zároveň by vám rády pomáhaly. Přinášíme vám pár nápadů, co dělat i s těmi opravdu netrpělivými a menšími dětmi:
- Sbírání šneků – Děti můžou běhat po zahradě s kyblíčkem a sbírat šneky. Udělat jim vlastní zahrádku, počítat je. Pozor na slimáky. Ty ať děti holýma rukama raději nesbírají. A jejich likvidaci přihlížet taky nemusejí.
- Hledání kytiček určité barvy – Děti mohou hledat kytičky dané barvy.
- Tvoření v zahradě – Děti rády tvoří a vyrábějí, malují, modelují,... Můžete jim připravit v zahradě koutek, kde se mohou vyřádit, zatímco vy budete pracovat na zahradě. Mohou malovat na kameny či kamenné cestičky v zahrádce. Mohou z květináče udělat domeček pro žáby či domeček pro přezimování pro ježka. Vyrábění větrníku a následné umístění do zahrady je také oblíbenou činností dětí. Větší děti si mohou založit herbář či vyrábět pytlíčky se sušenými bylinami.
Jaké rostliny pěstovat s dětmi?
Pro děti je vhodná slunečnice pro svůj rychlý růst a krásný vzhled. Zralá slunečnicová semínka pak děti mohou vydloubat, vyloupat a sníst samy nebo je schovat pro ptáčky do krmítka.
Výbornou rostlinou pro děti jsou dýně, které pak mají na podzim různé výtvarné i kuchyňské využití.
Rychlopěstování je pro ty netrpělivé. Do mističky nebo na tácek dejte vatu či vatové tamponky. Na vatu zhusta nasypte semínka řeřichy. Miska se položí na okenní parapet a již druhý či třetí den po výsevu se děti mohou těšit, že začnou semínka klíčit. Jakmile se miska celá zazelená, děti budou nadšené. Dohlížejte, aby děti semínka lehce zalévaly. Ke sklizni děti použijí nůžky. Řeřichou můžete posypat chleba s máslem nebo ji použít do salátu či polévky. Obsahuje velké množství užitečných látek, antioxidanty a vitamíny.
Pěstování čerstvé petrželové natě bude pro děti stejně vhodné. Seřízněte vrchní část z kořene petržele a ponořte ji do misky s vlhkou vatou. Dbejte na stálou vlhkost vaty. Misku postavte na světlé místo. Za pár dnů začne nať dorůstat. Použít můžete do polévky. Děti opět mohou stříhat nůžkami.
Děti bude bavit jakékoliv klíčení rostlinek. Zakupte si semena vhodná ke klíčení (fazole mungo, adzuki, pšenice, ječmen, oves, žito, cizrna, sója). Semena se propláchnou a na několik hodin či přes noc namočí do studené vody. Luštěniny potřebují delší čas než obiloviny. Poté se voda z misky slije, semena se nechají okapat a vrátí do mísy, kde se jen udržuje vlhkost. Po dvou či více dnech začnou vykukovat klíčky. Naklíčené semena se sklízejí obvykle po 3-5 dnech. Malá naklíčená semena jsou energií nového života a obsahují velmi prospěšné látky.
Na Velikonoce je krásná dekorace miska se zeleným osením a v něm zapíchnuté nabarvené vajíčko. S přípravou osení je nutné začít asi 14 dní před Velikonoci. Plochou misku s hlínou posypeme obilím a pravidelně zaléváme. Po týdnu – 14 dnech se krásně zazelená. Výšku osení mohou děti zastřihnout nůžkami.
Zvířata v zahradě
Děti mohou v zahradě pozorovat velké množství různých živočichů. Zejména na venkově. Děti budou nadšené, když jim pořídíte lupu, aby mohly pozorovat hmyz, mravence, berušky,... V zimě je samozřejmostí sypat ptáčkům do krmítka a z okna je pozorovat. V jarních a letních měsících můžete s dětmi vyrobit hmyzí hotel, kde si úkryt najdou včely samotářky a další hmyzí obyvatelé.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa