Už i nám dorazil trend chůze naboso. Lidé hledající zdravý životní styl se vrací k chůzi bosky. Je správná cesta vrátit se ke kořenům a občas chodit tak, jak nám bylo před pradávnem určeno?
Chůze naboso
Lidé jsou jediný živočišný druh na světě, který si nohy chrání obuví (pomineme-li podkovy u koní). Přitom chůze naboso po terénních nerovnostech (kamínky, štěrk, větvičky, jehličí) stimuluje akupresurní body na chodidle. Tyto body zodpovídají za činnost některých vnitřních orgánů. Taková procházka naboso dráždí nervové receptory, které aktivují činnost svalů, a to i těch, které bychom při chůzi v botách vůbec nepoužili.
Chůze naboso umožňuje člověku naplno cítit zem, po které jde. Lépe se zapojují svaly a šlachy na nohou. Při chůzi v botách tyto svaly a šlachy jsou stažené a nemají možnost se naplno roztáhnout. Chůze naboso má také vliv na správné držení těla a rovnováhy. Bosou chůzí se posiluje celé svalstvo nožní klenby tím, že při bosé chůzi svíráme prsty k sobě. Dalším bonusem chůze naboso je to, že kůže lehce větrá, noha se nepotí a nedochází k různým plísním a rozmnožení kvasinek (ty mají rády vlhké teplé prostředí).
Při chůzi naboso se zlepšuje aktivita tepelných a mechanických receptorů na chodidlech. To způsobuje stabilizaci tlaku. Bosonohá chůze pomáhá i při léčení deformací (plochých nohou, vybočených palců).
Vzhledem k tomu, že chůze v botách je u nás zakořeněná a zbytečně si svá chodidla chráníme. Mozek se tak naučil, že velkou část zpětné vazby, kterou posílají receptory na chodidle zpět k mozku, si vykládá jako varování a nutí člověka jít opatrně. Pokud se chystáte alespoň občas začít chodit naboso, musíte svůj mozek naučit, aby tyto pocity nebral jako varování či hrozbu. Cílem bosé chůze je chůze uvolněná, nikoliv strnulá a opatrná. Chodit naboso můžete po různých površích - tráva, písek, bahno, ale i beton a asfalt. Postupem času, jak se chodidla a mozek zvyknou na bosonohou chůzi, i vy se po těchto površích začnete pohybovat bezpečněji, jistěji a efektivněji.
Správná technika chůze naboso
Přenášejte váhu z paty na špičku. Je o hladký nášlap, nikoliv prudké dupnutí patou.
Kroky dělejte kratší než obvykle. Tělo tak bude v ideální poloze pro efektivní pohyb.
Nedívejte se dolů pod nohy. Tedy dívejte se, ale jen lehce nad obzor.
Chůze by měla být uvolněná, vyrovnaná a symetrická.
Barefoot boty
Ne vždy je možné chodit naboso, proto výrobci přišli na trh s barefooty, což jsou speciální boty, které imitují chůzi naboso. Slovo barefoot je z angličtiny a v překladu znamená „bosá noha“. Barefoot boty se svou konstrukcí přibližují chůzi naboso. Tyto boty jsou opatřeny velmi tenkou podrážkou s tloušťkou 3-6mm, to proto aby měla chodidla co nejlepší kontakt s povrchem. Pata těchto bot nemá žádné patní tlumiče jako u klasických bot. Podrážka je rovná, nesmí mít žádný sklon. Tedy žádný podpatek, žádná vyvýšená či zpevněná špička. Špička boty by měla být anatomicky rozšířená, aby se v ní mohly prsty roztáhnout a pracovat přirozeně jako při chůzi naboso. Barefoot obuv nemá žádné anatomické a ortopedické tvarování.
Chůze naboso u dětí
Děti instinktivně chodí rády bosy. Často sundávají botičky nebo si je nechtějí nechat obout. Při chůzi v pevných botách si připadají jak v kopytech. Pro děti je chůze bosky ještě přirozenější než pro nás dospělé. My jsme se již „naučili“ chodit v botách.
Dětem, které se teprve staví a začínají své první krůčky, botky vůbec nedávejte. Je to doba, kdy se začíná formovat dětské chodidlo. Pokud počasí dovolí, nechte děti chodit i po venku bosé. Čím častěji budou děti bosé, tím odolnější a pevnější budou mít chodidla.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa