Průměrný věk matek roste. V současné době je to 29 let, přitom nejvhodnějším věkem z hlediska biologického je 25 let. Mladým lidem přibyla možnost něco poznat, zažít, navíc mladí lidé mají vyšší nároky na vlastní bydlení, pracovní postavení... To vše je důvodem pozdního rodičovství.
Pozdní mateřství a rodičovství
Věk, který lékaři berou jako hranici starších rodiček, je 35 let. Z medicínského hlediska je ideálním věkem k početí prvního dítěte období mezi 24.-27. rokem. Což je doba, kdy většina žen dokončuje studium a začíná se stavět na vlastní nohy. Před sebou má mnoho žen tedy budování kariéry, zařizování vlastního bydlení a hlavně hledání životního partnera. Jedním z důvodů, díky kterému se mateřství posouvá do vyššího věku, je i vynález hormonální antikoncepce.
Klady pozdního mateřství
Ženy jsou více zodpovědné, informované a disciplinované.
Také jsou lépe materiálně zabezpečeny. Ve výchově bývají trpělivější, empatičtější a vyrovnanější. Dítě berou více jako dar, nikoliv samozřejmost.
Starší matky si jsou vědomy, že je v těhotenství dobré dodržovat určitá pravidla (zdravá strava, pohyb, nestresovat se,...).
Zápory pozdního mateřství
Mezi nevýhody starších rodiček patří opotřebovanost těla, častější výskyt těhotenské cukrovky a vyššího tlaku. Vazy, které drží v těhotenství váhu dělohy, jsou s vyšším věkem méně pružné a dochází tak častěji k poklesu dělohy a přední i zadní strany poševní.
Také s přibývajícími roky je horší ženská plodnost. Čím je žena starší, tím menší počet vajíček její vaječníky mají. Každá žena se rodí s určitým počtem vajíček, jejichž množství se v průběhu jejího života již nezvyšuje, ale naopak klesá. Při narození mají miminka-holčičky asi milión vajíček. Ve 20 letech má asi 300 tisíc vajíček, zato ve 40 letech už jen asi 60 tisíc. Proto také mnoho starších žen navštěvuje centra asistované reprodukce, kde se podrobuje často mnoho bezúspěšným pokusům otěhotnět.
S věkem se také zhoršuje schopnost oplozeného vajíčka zahnízdit se v děloze.
Starší těhotné potká víc těhotenských neduhů. Těhotenství je totiž pro organismus v jakémkoliv věku velkou zátěží, natož ve starším věku. U starších žen je také vyšší potratovost.
U starších těhotných hrozí vyšší riziko vzniku vrozených vad.
Starší rodičky a matky mezi celebritami
Mnoho známých žen – celebrit porodilo také v pozdním věku. Např. Mariah Carey porodila ve svých 41 letech dvojčata. Herečka Veronika Žilková se stala matkou po páté ve svých 45 letech. Zpěvačka Bára Basiková ve svých 46 letech porodila své třetí dítě. Herečka Drew Barrymore svou první dcerku porodila ve svých 37 letech a ve svých 39 letech porodila svou druhou dcerku. Světoznámá mezzosopranistka Dagmar Pecková porodila ve svých 40 letech dceru. Herečka Halle Berry porodila první dítě ve svých 41 letech a ve svých 46 letech pak porodila další dítě. Zpěvačka Celine Dion porodila dvojčata ve svých 42 letech. Herečka Susan Sarondon má děti tři, dvě z nich porodila po čtyřicítce, ve 43 a 49 letech. Hollywoodská hvězda Meryl Streep porodila své čtvrté dítě ve svých 41 letech.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa