Když má dítě horečku, jsou febrilní křeče strašákem rodičů. Febrilní křeč je stav, který se objevuje při vysokých horečkách kolem 39°C u dětí do asi 5 let. Díky rychlému vzestupu teploty dochází k dráždění mozku, který předává nervům a svalům neobvyklé informace a výsledkem jsou pak febrilní neboli horečnaté křeče. Jaké jsou příznaky, první pomoc, následky a prevence febrilních křečí?
Při horečce je drážděn mozek, který vyšle k nervům a svalům informace, ty se pak nepřirozeně napínají a stahují, dochází tak ke křečím. V okamžiku záchvatu jsou tyto křeče pro dítě nebezpečné, protože může dojít ke ztrátě vědomí nebo k poruchám dýchání.
Příznaky
Křeče se objevují nejčastěji u dětí od 6 měsíců až do předškolního věku. Křeče se projevují tak, že na začátku onemocnění (např. dýchacích cest), kdy nastoupí u dětí vysoká horečka (kolem 39-40°C), dítě náhle ztuhne, prohne se do oblouku. Poté se začnou svaly rychle stahovat a napínat, dítě sebou třese a škube. Mnohdy může být postižena jen určitá část těla, ale také celé těle včetně svalů obličeje. Záchvat trvá jen pár sekund až minut. Pro rodiče vypadá hrozivě.
Sklon k febrilním křečím je dědičný. Jestliže měl někdo z blízkých příbuzných (sourozenec, rodič) febrilní křeče, má dítě mnohem vyšší riziko výskytu.
Pravděpodobnost, že se budou febrilní křeče opakovat, je u dětí, které měly jeden záchvat do 12 měsíců věku, asi 50%. Děti, které mají první záchvat po 1.narozeninách, je riziko opakování asi 30%.
První pomoc
Při záchvatu položte dítě na zem nebo na postel. Zajistěte, aby nebylo v blízkosti ostrých hran nábytku, o které by se mohlo dítě zranit. Hlavičku natočte na stranu, aby mohly vytékat sliny z pusinky (příp. zvratky). Do úst nic nevkládejte.
Záchvat vypadá hrozivě, rodiče propadají panice a nevědí, co mají dělat. Důležité je zachovat klid. Pokud se jedná o první febrilní křeče či podezření na ně (nebo křeče trvají déle než 15 minut), zavolejte na tísňovou linku 112. Dítě po febrilní křeči by mělo být vyšetřeno lékařem, někdy bude krátce hospitalizováno. Lékař nařídí vyšetření, aby se vyloučila zánětlivá onemocnění mozku. Po přibližně dvou týdnech po prodělaném záchvatu se provádí vyšetření EEG, které zachycuje mozkovou činnost. Vyloučí se tím nebezpečí epilepsie.
Jestliže jste zajistili dítě a zavolali záchranku, dítě začněte ochlazovat. Doporučené jsou studené (nikoliv ledové) zábaly.
Následky
Vzhlede k tomu, že febrilní křeče nejsou nemoc, jsou většinou téměř neškodné, ač vypadají hrozivě. Nezpůsobují poškození mozku ani nervového systému. U dětí s febrilními křečemi je mírně vyšší riziko epilepsie. Nejde o následek febrilních křečí, ale o genetickou podmíněnost. Při závažném průběhu a častém opakování febrilních křečí se zvyšuje riziko vzniku epilepsie.
Prevence
Již při prvních příznacích horečnatého onemocnění se u dětí, které již prodělaly febrilní křeče, doporučuje teplotu snižovat. Je nutné dávat pozor na rychlý vzestup teploty poté, co pominou účinky léků snižujících teplotu. Na doporučení lékaře se v některých případech doporučují tlumící léky (diazepam) jako prevence křečí. Pokud se u dětí vyskytují febrilní křeče opakovaně, tak jsou sledovány na neurologii a často se doporučuje odklad očkování živými vakcínami (MMR). Ovšem i jiná očkování by měla být konzultována s neurologem.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa