Impetigo u dětí

Někdy se u dětí může objevit vyrážka, která je součástí infekčního vysoce nakažlivého onemocnění – impetigo. Postihuje hlavně kojence a děti předškolního a mladšího školního věku. Výjimečně postihne dospělé, především matky nakažených dětí.

Toto infekční kožní onemocnění je nezávažné. Je vyvolané nejčastěji stafylokokovou, výjimečně streptokokovou, infekcí. Projevuje se tvorbou drobného puchýřku, který se časem zvětšuje a na jeho obvodu se tvoří další drobné puchýřky. Obsah puchýřku bývá ze začátku čirý, později se rychle zkalí. Může prasknout sám nebo od středu začít zasychat. V místě, kde jsou puchýřky, je kůže medově žlutá, někdy s hnědočernými strupy, které se tvoří ze zaschlé krve.

U dítěte se může toto onemocnění projevit zvýšenou teplotou a bolestivým zduřením mízních uzlin. Impetigo se vyskytuje nejčastěji v okolí úst a nosu, ovšem může postihnout kůži kdekoliv na těle.

Nejedná se o závažné onemocnění, ovšem je vysoce nakažlivé. Pokud se včas neléčí, může se rozšířit a u malého kojence může dojít ke komplikacím.

Vyrážka dítě svědí, a to si může škrábáním infekci roznést i na další místa na těle. Dítě, které chytlo impetigo, musí být doma až do úplného zhojení. Teprve potom může do dětského kolektivu.

Název impetigo pochází z latinského slova „impetere“, neboli zaútočit.

Léčba

Pro zahájení léčby je nutné vyhledat dětského lékaře. K léčbě je nutná mast, která obsahuje antibiotika.

Pro lepší hojení jsou vhodné koupele ve světlém roztoku hypermanganu, pokud je postižena větší plocha kůže. Menší postižená místa se mohou omývat hypermanganem nebo heřmánkem.

Přikládat se mohou také obklady s vlažným heřmánkem. Strupy se tak lépe uvolní. Vždy je po obkladu potřeba řádně osušit, ideálně jednorázovým kapesníčkem a poté aplikovat předepsanou mast.

Při použití obvazu na postižená místa, zabráníte přenosu na jiná místa.

Nutné je dodržovat zvýšenou osobní hygienu všech členů rodiny. Tím zabráníte šíření infekce.

Doporučuje se dezinfikovat hračky a jídelní potřeby nemocného dítěte. Prádlo nemocného perte odděleně od ostatního.

Prevence

Jako prevence je dodržování základních hygienických návyků u dětí v malých skupinách či mateřských školách. Šíření impetiga je velmi rychlé. Děti by si neměly půjčovat mezi sebou ručníky a oblečení. Tam, kde se impetigo vyskytlo, je dobré dezinfikovat potřebné věci a používat antibakteriální mýdlo.

Žádný komentář

Vložit komentář