Když dítě trápí opakující se rýma, angína, chřipka a časté píchání oušek, lékař často doporučí odstranění nosní mandle. Je tento zákrok opravdu přínosem?
Nosní mandle
Nosní mandle je důležitým prvkem dětského organismu, jako součást imunitního systému. Uložena je v nosohltanu blízkou Eustachovy trubice. S krčními mandlemi tvoří součást tzv. hltanového lymfatického okruhu (patří tam dále mandle jazykové a drobné ostrůvky lymfatických tkání na sliznici hltanu). Nosní mandle v lymfatické tkáni produkují velké množství bílých krvinek, jejichž úkolem je zamezit vstupu infekce do těla. Představují tak bariéru pro možnou infekci, která do těla vstupuje nosem nebo ústy.
Mluvíme-li o nosní mandli, máme na mysli nosohltanové mandle. Také se nazývají jako tzv. „třetí mandle“. U batolat a dětí předškolního věku je největší. Postupně se s věkem zmenšuje a u dětí dorostového věku se vyskytuje už jen ojediněle.
Když nosní mandle zduří, nabyde polokulovitého tvaru, členitého povrchu, který je rozbrázděný, sliznice bývá zarudlá a pokrytá hlenem. Vzhledem může připomínat půlku vlašského ořechu. Tím, že nosní mandle takto zbytní, způsobí to, že dítě špatně dýchá nosem, dýchá raději ústy, chrápe při spánku, dýchání bývá povrchní a spánek neklidný, což může vyústit až do tzv. spánkové apnoe. Děti tak bývají víc unavené, nevyspalé a bledé. Horším dýcháním nosem se naruší správná funkce nosní dutiny. Vdechovaný vzduch se neohřívá, zhoršuje se ventilace nosní dutiny, což má za následek zhoršenou funkci středoušních dutin. Děti tak často trpí na záněty středouší, záněty vedlejších nosních dutin, mohou špatně mluvit – huhňat, nedoslýchají, dokonce může vlivem povrchního dýchání dojít k deformitě – zploštění hrudníku. Dítě se tak dostává do začarovaného kruhu, kdy nosní mandle se stane ložiskem infekce a místo aby prospívala, škodí.
Odstranění nosní mandle
Jestliže se infekce dýchacích cest, záněty středouší a záněty vedlejších nosních dutin opakují, pediatr posílá dítě na odborné vyšetření otorinolaryngologem. Ten často za takových okolností doporučí odstranění nosní mandle.
Zákrok se obvykle provádí dětem starším tří let. Provádí se již jinak, než v dobách minulých, kdy ho děti podstupovaly pouze s místním umrtvením, které bylo co do bolesti nedostatečné. V dnešní době je to jednoduchý chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestezii, kdy je dítě zcela uspáno. Po zákroku je nutná následná péče doma. Jestliže dítě chodí do školky či školy, je nezbytná dostatečná rekonvalescence. Někdy dokonce logopedická péče a rehabilitační cvičení.
Nosní mandle po odstranění opět doroste. Jde o přirozený růst, který probíhá od 1. roku života a zastavuje se kolem 7. roku života dítěte. Poté už nosní mandle neroste a od puberty se dokonce nosní mandle jen zmenšuje.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa