Bojíte se prasečí chřipky?

Letos se opět objevila i u nás prasečí chřipka, která v roce 2009 zvedla vlnu paniky. V roce 2009 lidé panikařili a začali skupovat léky proti chřipce. Letos jsou lidé klidnější. Proč se chřipce říká prasečí? Jak se liší od normální chřipky? Je onemocnění nebezpečné?

Prasečí chřipka

Prasečí chřipka je respirační onemocnění, které způsobuje vir A (H1N1). Tento vir se běžně vyskytuje u prasat. Lidská varianta prasečí chřipky dostala svůj název podle jedné z jejích bílkovin, která je nejpodobnější viru u prasat.

Prasečí chřipka je přenosná z člověka na člověka (kapénkami, kýcháním, kašlem). Je přenosná i dotykem z infikovaného místa do úst nebo do nosu. Rozhodně se nešíří potravinami, ani se jí nelze nakazit při konzumaci vepřového masa. Inkubační doba prasečí chřipky je asi 8 dní a nakažený člověk může své okolí nakazit od prvního dne nákazy po dobu asi 7 dní.

Prasečí chřipka je nebezpečná stejně jako běžná chřipka, a to zejména pro lidi s chronickým onemocněním (cukrovka, nemoci srdce a cév, dýchací problémy, obezita), pro děti mladší 2 let a pro těhotné ženy.

Příznaky

Jsou podobné příznakům běžné sezónní chřipky, tedy horečka až 39°C, zimnice, bolesti svalů, kloubů, hlavy, únava, bolest v krku, kašel. Není vyloučený ani průjem a zvracení.

Pokud na sobě pozorujete příznaky, vyhledejte lékaře, který může provést testy na chřipku a předepsat léky.

Léčba

Léčba je spíše symptomatická, tedy srážení teploty, léky proti bolestem, vitamíny. Většina pacientů léčbu nepotřebuje a uzdraví se sama jako při běžné chřipce. Onemocnění pomohou zkrátit léky antivirotika, které jsou vydávány jen na lékařský předpis v podobě kapek či prášku. Tyto léky zabraňují virům v jejich reprodukci.

Prevence

Důležité je dodržovat základní hygienické zásady. Časté mytí rukou (před jídlem, po návštěvě nemocnice, po jízdě hromadnou dopravou,…).

Dobré je posilovat imunitní systém pohybem, vyváženou zdravou stravou a otužováním.

Nemoci nepřecházejte. Když se cítíte nemocní, ulehněte a lečte se. Vyhněte se kontaktu s lidmi a buďte doma.

Při rýmě, kašli či kýchání si zakrývejte ústa a použitý kapesník vyhoďte do koše.

Neberte si cizí telefony, skleničky, příbory.

Pokud se bojíte, vyhněte se místům s vysokou koncentrací lidí (MHD, obchody).

Antivirotika nepoužívejte preventivně. Kdyby tyto léky používali všichni lidé preventivně, virus by mohl zmutovat a objevit se v zákeřnější formě, na kterou by pak nebyly léky účinné.

Žádný komentář

Vložit komentář