Je pro kojence lepší voda balená kojenecká nebo kohoutková převařená? Toto řeší většina rodičů, kteří mají malé děti. Voda je pro zdravý vývoj dětí a pro život vůbec velmi důležitá, proto chtějí rodiče pro své děti tu nejlepší vodu. Voda vhodná pro miminka se označuje pojmem „kojenecká voda“. Takto označená voda musí splňovat přísné limity. Sleduje se množství dusitanů a dusičnanů, protože ty se v lidském těle přeměňují na toxické dusitany. Tělo malého dítěte se není schopné s takovými látkami vypořádat, a proto jsou pro něj vysoce nebezpečné.
Kojenecká voda
Kojenecká voda, která se prodává jako balená, musí být z kvalitního podzemního zdroje, jenže je vhodný na přípravu kojenecké stravy i k trvalému přímému pití. Voda nesmí být chemicky ošetřena. Taková voda se upravuje pouze výjimečně UV zářením.
Do 3 měsíců dítěte je potřeba používat pouze kojeneckou vodu. Dále se doporučuje ji používat do 6 měsíců dítěte.
U kojenecké vody musí rodiče dát pozor na skladování. Vhodné je skladovat balenou kojeneckou vodu v temnu a chladnu a nevystavovat ji přímému slunečnímu záření. Po otevření láhve pak spotřebovat do dvou dnů.
Mnoho lidí se domnívá, že kupování balené vody pro kojence je vyhazování peněz. Dříve se přece také pila voda z vodovodu. Dnes je však více škodlivin (hnojení chemickými prostředky, těžký průmysl vypouští odpad do čističek), vodárny musejí přidávat více chlóru, aby vodu upravili do pitné podoby. Na kojeneckou vodu jsou však kladena nejpřísnější hygienická kritéria.
Na kojenecké vodě musí být údaje o obsahu rozpuštěných pevných látek (vápník, hořčík, sodík, draslík…). Pokud byla ošetřena UV zářením, musí to tam být uvedeno.
Lepší než PET láhve je sklo. Při výrobě plastů se totiž používají změkčovadla a další aditiva (ftaláty, acetaldehyd), které mohou mít negativní vliv na kvalitu vody. Lidé smýšlející ekologicky pak raději sahají po sklu. V něj nejsou žádné látky, které by se rozpouštěly ve vodě a z ekologického hlediska je sklo z 99% recyklovatelné. Recyklace navíc nezatěžuje životní prostředí.
Kohoutková voda
Složení dnešní pitné kohoutkové vody musí vyhovovat přísným evropským normám, které bývají pro přípravu kojenecké stravy dostačující. Poté je kojeneckou vodu možno vnímat jen jako náhradní řešení v případě, že si lidé nejsou jisti kvalitou pitné kohoutkové vody u nich doma. Pitná voda v českých kohoutcích patří mezi nejkvalitnější v Evropě.
Kvalitu vody u vás v domácnosti je možné ověřit na stránkách vodárenských společností případně rozborem vody ve studni.
Když je dítěti 6 měsíců a víc, má plně vyvinutý trávicí systém, a nezůstávají v něm žádné bakterie přeměňující dusičnany na dusitany. Proto mohou používat kohoutkovou vodu. Oficiální hodnoty udávají, že vodu s obsahem dusičnanů do 35-50mg/l mohou používat děti už od narození.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa