Jistě jste zaznamenali v médiích zprávy o šíření příušnic na jihu Čech. Od začátku roku na Českobudějovicku evidují přes 200 nakažených, což je několikanásobně víc než v celém minulém roce, kdy bylo nemocných jen asi 10. Odborníci se shodují na tom, že nakažení nedodržují karanténu. Aby se totiž příušnice nešířily, musí pacienti dodržovat léčbu a domácí izolaci. Co jsou příušnice? Jaké mají příznaky a jak se jim vyhnout?
Příušnice na jihu Čech
Během března a dubna se v jižních Čechách rozšířilo onemocnění příušnicemi od studentů středních škol i mezi studenty vysokých škol a několik žáků základních škol. Výjimkou nejsou ani dospělí a českobudějovičtí fotbalisté, kteří kvůli nákaze museli být dva týdny v karanténě a nesměli hrát zápasy.
Všichni z nakažených byli v dětství očkováni, jenže protilátky postupně slábnou. A mezi lidmi se pohybují infikovaní pacienti, kteří příušnice rozšiřují dál. Infekční je totiž člověk i 14 dní a šíření viru probíhá vzduchem.
Příznaky
Příušnice patří mezi infekční onemocnění. Způsobuje je virus ze skupiny paramyxovirů (patří do této skupiny i virus zarděnek a spalniček), který se velice snadno šíří kapénkovou infekcí, jako chřipka. Do těla vstupuje horními cestami dýchacími, kde si virus pomnoží a dál se šíří do mízních uzlin a asi za 2 týdny se dostává do krve a může se šířit dál po těle.
První projevy se objevují asi 14-21 dní od nakažení. Nakažený jedinec je infekční již týden před prvními projevy a dále 2 týdny po odeznění příušnic.
S chřipkou je možné zaměnit počáteční příznaky, jako je únava, malátnost, vysoké teploty. Typickým příznakem, avšak ne nutným, je zduření a bolest příušních slinných žláz. Otok před uchem a podél dolní čelisti. Onemocnění může postihnout i další žlázy.
Vážnou komplikací je pak zánět slinivky, varlat nebo mozku. Proto je u dospívajících a mladých mužů toto onemocnění rizikové. Může se totiž přidat zánět varlete, nebo obou varlat. Pokud by byla postižena obě varlata, hrozí trvalá sterilita. U žen může komplikací být zánět vaječníků a prsní žlázy. Další komplikací může být nehnisavá meningitida, tedy zánět mozkových blan, která se projevuje silnou bolestí hlavy a strnulou šíjí. Pokud se zánět rozšíří na slinivku břišní, projevuje se to bolestí břich a zvracením. Proto je potřeba během příušnic dodržovat dietu s omezením mastných, tučných jídel. Těžší průběh příušnic a více komplikací je spíše u dospělých, než u dětí.
Léčba
Příušnice nemají specifickou léčba. Léčí se jen symptomaticky. Tedy léky na tlumení bolesti a na horečku. Nemoc odeznívá sama. Co je nutné, je však klid na lůžku a především izolace od okolí. Hospitalizace je potřeba jen při výskytu komplikací.
Preventivně se doporučuje šetřící dieta s omezením tučného a mastného. Vzhledem k bolesti při kousání je vhodná tekutější či kašovitá strava. Nevhodné jsou kyselé potraviny, které provokují činnost slinných žláz a tedy zhoršují bolest. Nutná je ústní hygiena a dostatečný příjem tekutin.
Prevence
Prevencí příušnic je očkování. V ČR se provádí kombinovanou vakcínou MMR spolu se zarděnkami a spalničkami u dětí po ukončeném 15. měsíci věku. Poté se přeočkovává druhou dávkou. Avšak jak je vidět z jihočeské epidemie, i po očkování je možné se nakazit, neboť časem klesá množství protilátek.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa