Pro nás rodiče jsou děti nejvděčnějším objektem na focení. Po příchodu miminko rodiče oprašují foťáky, nebo hledají pomoc profesionálních fotografů, aby jim jejich ratolest zvěčnil. Ano, profesionální fotografové mají nádherné fotografie, ale fotky dětí v domácím prostředí, kdy můžeme děti zachytit v opravdových situacích, jsou prostě pokladem rodinných alb. Jak vyfotit hezké snímky dětí doma, když nemáme profesionální výbavu ani schopnosti? Je možné, aby obyčejný fotoaparát dokázal pořídit hezké fotky dětí? I kompaktní fotoaparát za pár tisíc zvládne zázraky.
Světlo a stín
Když je venku slunečno, neznamená to, že budete mít krásné fotky. Hodně slunce totiž znamená také hodně stínů. Stíny zakrývají části obličeje, ty co jsou odvrácené na druhou stranu od slunce, stíny jsou pod kšiltem, apod. Skvělé fotky mohou vzniknout ve stínu nebo dokonce i v přítmí. Jak vidět to správné světlo? Experimentováním a zkoušením netradičních míst rodiče mohou objevit krásná místa se super světlem.
Vyzkoušejte třeba vyfotit dítě na místech, kde je mnoho rozptýleného světla (v průchodech, pasážích, pod mostem). Vyzkoušet to můžete doma. Když do místnosti nebude proudit přímé světlo, foťte dítě tak, aby na něj dopadalo měkké světlo přes okno. Budete mít fotky jak z ateliéru.
Rozmazanost fotek
Aby nebyly fotky rozmazané, je potřeba pochopit, jak foťák funguje. Spousta lidí si myslí, že když mají foťák za hodně peněz, musí vše automaticky zvládnout. Jenže tak to není.
Fotky bývají rozmazané proto, že se fotí dlouhým časem. Znamená to, že do foťáku se pouští světlo po dlouhou dobu. Pokud se dítě hýbe, může se během doby focení hnout třeba o 5 cm, pak je fotka rozmazaná. Abychom toto odstranili, musíme pochopit pojem „expoziční čas“. Když bude čas dlouhý, fotka bude rozmazaná. Zabývat se budeme pojmem ISO, což znamená citlivost. Když zvedneme ISO hodnotu, foťák bude fotit kratším časem a fotky nebudou rozmazané.
Ve vašem foťáku zjistěte, kde se dá zvednout hodnota ISO a zvyšte ji. Když foťák cvakne rychleji a fotka bude rozmazaná méně, jste na dobré cestě. Avšak pozor. Vyšší ISO znamená i více šumu ve fotce, tedy horší kvalita fotky.
Zoom
Pokud chcete fotit portrét svého dítěte, použijte zoom. Zoomy nejsou určeny jen na přibližování vzdálených objektů (zvěře, příroda), ale jsou důležité i pro běžné focení portrétů. Když chcete mít krásný detail obličeje, nechoďte k dítěti blízko a nefoťte z malé vzdálenosti. Naopak. Poodstupte na několik metrů a obličej dítěte si přitáhněte zoomem.
Zjistěte, jak umí váš foťák zoomovat, tedy jak moc můžete objekt přiblížit. A opět zkoušejte fotit tvář dítěte bez zoomování a se zoomem. Uvidíte ten rozdíl. Tvář dítěte bude se zoomem vypadat mnohem lépe.
Pozadí
Aby se portrét dítěte povedl, je nutné mít čisté pozadí. Než budete fotit, zjistěte si, aby dítěti netrčela z hlavy klika od dveří nebo lampa veřejného osvětlení, zkrátka cokoli nevzhledného. Hezké pozadí je pro hezkou fotku klíčové.
Jak udělat čisté pozadí? Buď dosáhněte toho, aby bylo pozadí rozmazané, což zařídíte pomocí hloubky ostrosti. Což je však funkce u lepších fotoaparátů. Pokud máme obyčejný foťák, snažte se, aby pozadí nebylo rušivé. Při experimentování s focením se soustřeďte, jaké bude harmonické pozadí. Jaká barevná zeď, koruna stromů či nebe…
Blesk
Již víme, že ostré sluneční paprsky mohou být fotografovi nepřítelem, protože obličej bude plný stínů. Pomoci nám může blesk. Většina fotografů používá blesk až za tmy, jenže blesk je fajn používat právě i při nadbytku světla. Zmizí stíny pod kšiltem, zmizí tmavé postavy ve stínu. Někdy sice fotky vypadají divoce, ale pokud nechcete mít fotku plnou stínů, volte menší zlo – blesk.
Ohnisko
Pomocí delšího ohniska (kolem 100mm) dosáhneme rozostřeného pozadí. Fotografie bude vypadat jemněji, dítě na fotce bude odděleno od rušivého pozadí. Hloubku ostrosti můžeme regulovat v režimu priority clony A či AV, na kompaktu v režimu portrét. Na fotoaparátu s manuálním nastavením clonu nastavíme na některou z nejnižších hodnot (3,5 nebo 5,6).
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa