Opalování v těhotenství

Slunce má na člověka pozitivní vliv. Ovlivňuje naši náladu, dodává tělu vitamín D, který je velmi důležitý pro vývoj kostí nenarozeného miminka. Ovšem sluneční paprsky mají i svou špatnou stránku. V letních slunečných dnech nás to láká k vodě. Nastávající maminky by se však velkému horku a opalování měly vyhnout.

Pobyt na slunci v 1.trimestru

Než pobyt na slunci, opalování u vody by ženy v prvním trimestru měly vyhledávat stín. Účinky vysoké teploty v prvním trimestru podle odborníků mohou vést k nízké porodní váze dítěte. První tři měsíce těhotenství se embryo rychle vyvíjí, těhotná žena je velmi citlivá na vysoké teploty, proto by pobyt na slunci měla omezit z důvodu horka a vysoké teploty. Měly by se chránit před přímým slunečným světlem, měly by si oblékat volné oblečení, dostatečně pít.

V prvním trimestru dbejte na ochranu před slunečním zářením proto, že UV paprsky snižují hladinu kyseliny listové v krvi. Kyselina listová je důležitá pro správný vývoj mozku a páteře miminka. Lékaři doporučují užívání kyseliny listové v prvním trimestru. Příliš častým pobytem na slunci v prvním trimestru byste si snižovaly hladinu kyseliny listové.

Opalování v těhotenství

V těhotenství je kůže citlivější vůči UV paprskům, může tak dojít rychleji ke spálení. Když už těhotná na sluníčku pobývá, měla by používat krémy s vyšším ochranným faktorem a na slunci nebýt příliš dlouho. Nejsilnější je sluneční záření mezi 11. a 15. hodinou, to by se těhotné měly přímému slunci zcela vyhýbat.. Ač není známo, že by přímo sluneční záření mohlo plodu uškodit, rozhodně mu neprospěje vysoká teplota, která na slunci je. A dlouhotrvající přehřátí je nebezpečné pro těhotnou i pro nenarozené dítě.

Pigmentové skvrny

V těhotenství díky změně hormonálních hladin dochází ke zvýšené pigmentaci. Nejčastěji se pigment objeví v oblastech pod pupkem (pigmentová čára – linea nigra), také v obličeji (chloasma-tmavé pigmentové skvrny v oblasti rtů, tváří, nosu a očí). Tyto pigmentové skvrny má na svědomí zvýšená tvorba melaninu, což je pigment, která pokožce dává barvu. Vyšší tvorba melaninu souvisí s vyšší produkcí hormonu oxytocinu. Tyto fleky jsou sice neškodné, mnoho ženám po porodu i zmizí (rozhodně však ne všem). Sluneční paprsky mohou zvýšený pigment zvýraznit. Tyto hnědé skvrny se v těhotenství objevují i bez opalování. Pokud se těhotné ženě objeví, o to víc by se měla slunečním paprskům vyhýbat, protože následně se zbavit těchto skvrnek bude složitější.

Vitamín D

Samozřejmě pobyt na čerstvé vzduchu je pro těhotnou ženu velmi prospěšný a nemá cenu být zavřená doma jen ze strachu ze slunečního záření. Zároveň by se těhotná neměla opalovat kvůli dosažení snědého vzhledu, ale spíš pro radost z pobytu venku. Všeho s mírou, trocha sluníčka rozhodně neuškodí. Dokonce si vaše tělo vyrobí víc vlastního vitamínu D. Tělo si vitamín D zvládne vytvořit i z pouhého desetiminutového pobytu na slunci denně. Vitamín D je důležitý, protože pomáhá vstřebávat vápník, fosfor a také hořčík. Vitamín D je nezbytný pro zdravý růst kostí miminka.

Pobyt na slunci ke konci těhotenství

V pokročilém stádiu těhotenství ženy trpí otoky rukou a nohou. Ty vysoká teplota na slunci může jedině zhoršit.

Rozhodně se neopalujte v lehu na zádech. Váha dítěte stlačuje vnitřní orgány a dutou žílu, která přivádí krev z dolních částí těla zpět k srdci. Tlak na tuto žílu by vám mohl způsobit mdloby, bušení srdce nebo zrychlený dech.

Žádný komentář

Vložit komentář