Jaro s dětmi na zahradě

Sluníčko už začíná hřát, lidé netráví tolik času v bytech a domech, ale hrnou se ven. Ti, kteří mají zahradu, tak míří tam. Oprašují zahradnické náčiní a přemýšlejí, co budou dělat. A co děti? Myslíte, že jim bude stačit pískoviště, nebo je přizvete k zahradním pracím také? Děti práce na zahradě bude jistě bavit.

Cute little boy watering vegetables with watering can. Garden. Greenhouse

Hrabání

Na zahradě po dlouhé zimě jistě zbyla spousta rostlinných zbytků, a proto je dobré suché listí, byliny a trávu nejprve shrabat na hromádky. Hrabání dětem půjde hravě. Pořiďte jim raději dětské hrabičky a máte zaručené pomocníky. Tyto shrabané zbytky použijte na kompost. I s vozením na kompost mohou děti pomáhat, jen je nutné jim pořídit dětské kolečko. Anebo děti povozit z kompostu na dospěláckém kolečku.

Domečky pro zvířátka

Společně s dětmi můžeme postavit domeček pro ježky. Mít ježka na zahradě je radost pro každého zahradníka. A děti budou nadšené dvojnásobně. Stavba domečku není nic složité a děti budou moci pomáhat. Na domeček se budou hodit shrabané rostlinné zbytky (tráva, suché byliny a rostliny). Dále budeme potřebovat pletivo a trubku, karton a staré noviny. Nejprve najděte vhodné místo na zahradě, kam se moc nechodí a ježci tam budou mít svůj klid. Tam vytvořte základ z kartonu, listí, slámy, noviny,… Na zem naskládejte asi 5 cm vrstvu. Poté z pletiva vytvořte tvar jako iglú, kde bude na jedné stravě chodbička (15 cm vysoká a 20-30 cm dlouhá) jako vchod. Do takového domečku vsuňte trubku jako odvětrávání. Trubka musí mířit zešikma. Spodní část trubky obalte také pletivem, ať se tam nesypou zbytky trávy, listí apod. Poté už stačí celý domeček zaházet rostlinnými zbytky (trávou, senem, slámou, větvičkami. A je hotovo. Pak už jen zbývá čekat, až si ježci domeček objeví a zabydlí.

Dalším vítaným obyvatelem zahrady jsou škvoři. Ač se netěší naší oblibě, jsou velmi užiteční. Živí se totiž mšicemi. K výrobě škvořího domečku budeme potřebovat starý květináč, drátek a pevné sítko, slámu. Z drátku udělejte hák s očkem na jednom konci, aby se dal uchytit. Tento hák provlékneme dírou na dně květináček. Další drát bude držet sítko. Oka na sítku musí být velká, aby jimi prolezli škvoři. Nebo necháme tu a tam skulinku. Květináč se naplní senem či dřevitou vlnou a poté se přiklopí sítkem. A je hotovo. Stačí pak už jen zavěsit květináč ke kmeni stromu sítkem dolů. Škvoři tak budou moci do něj nalézt. Domeček pro škvory je možné po zahradě přenášet, podle toho, kde se zrovna mšice přemnožily.

zahradničení2

Pro hmyz a hlavně včelky samotářky můžeme s dětmi vyrobit hmyzí hotel. Pro takový hmyz jsou nejlepším úkrytem různé díry, škvíry,...K naplnění domečku bude vhodný dutý rákos, dřevo provrtané různou velikostí vrtáku, šišky, sláma...

Žádný komentář

Vložit komentář