Dětská kýla

Nejčastějším chirurgickým onemocněním u dětí je kýla (latinsky hernie). Kýly můžeme rozdělit na vrozené a získané a dále podle místa jejich vzniku na kýlu tříselnou, pupeční.......

a několik dalších ne tolik častých typů kýl, a to kýlu stehenní, skrotální (zasahující do šourku).

CO JE TO KÝLA?

Jde vlastně o vyklenutí části břišního obsahu ven z břicha.

NEBEZPEČÍ KÝLY = USKŘINUTÍ

Kýly v dětském věku jsou nebezpečné svým možným uskřinutí. Při podezření na uskřinutí vždy vyhledejte lékaře! Včasná operace může vašemu dítěti zachránit život

Co je to uskřinutí kýly?

Uskřinutí kýly znamená, že vyklenutý obsah již nelze zasunout zpět do břišní dutiny a hrozí odumření vyklenuté části (střeva, vaječníku, …). U dítěte se uskřinutí projevuje neklidem, bolestivostí a někdy i zvracením. Někdy se podaří navrácení obsahu kýlního vaku pomocí rukou lékaře, jindy po neúspěšném pokusu je nutná akutní operace uskřinutí kýly. Proto opakuji neváhejte a pokud máte podezření, že Vaše dítě má uskřinutou kýlu, okamžitě navštivte pohotovost.

ZÍSKANÁ VERSUS VROZENÁ KÝLA

Vrozené kýly jsou ty, které se objeví hned po narození nebo v průběhu dětství. Jen výjimečně se můžeme setkat u dětí se získanou kýlou. Získané kýly jsou způsobeny řadou menších faktorů, jako např. oslabením břišní stěny, opakovaným tlačením na stolici zejména při dlouhotrvajících zácpách apod. Neznamená to však, že pokud máte dlouhotrvající zácpu, musíte rovněž získat břišní kýlu.

PUPEČNÍ KÝLA

Během vývoje miminka ještě v bříšku maminky se v určitém období nemůže celé střevo dítěte vlézt do dutiny břišní, a protože pupečník je docela pružný a břišní svaly ještě nejsou dost pevné, zabírá střevo oblast kolem pupku. Po 10. týdnu nitroděložního vývoje se střevo vrací do dutiny břišní, ale přesto přetrvává spojení s matkou přes pupečník až do porodu, kdy se pupečník podváže a na jeho místě máme pupík. Pokud se ale pupek zcela neuzavře, vzniká oslabené místo, přes které se může vytláčet kýlní vak z břišní dutiny.

Většinou je pupeční kýla patrná pouhým okem. Vypadá jako boulička, která při zatlačení zaskočí zpět do břicha.

U dětí většinou pupeční kýla samovolně mizí do tří let věku. Pokud však přetrvává nad 6 let, je dobré ji odoperovat, zejména u žen vzhledem k jejich budoucímu těhotenství.

Čím je pupeční kýla nebezpečná

Jak jsem již psala, u pupeční kýly se můžeme setkat s uskřinutím. V tomto případě je nutná okamžitá návštěva lékaře a následná operace.

TŘÍSELNÁ KÝLA

Asi ve 20. týdnu nitroděložního života se začíná u dítěte vyvíjet výchlipka z břišní dutiny v oblasti tříselního vazu, která u chlapců tvoří výstelku šourku a u děvčat později vymizí. U chlapců pak ke konci těhotenství sestupují varlata do šourku, ale stále přetrvává "tunel" přes který varlata sestupovala. Normálně se tento kanál do 1. až 2. roku života uzavře. V některých případech ovšem zůstává otevřený a stává se tak vlastně prostorem, přes který se mohou ostatní orgány břišní dutiny protlačit. Asi u 1/5 mužů přetrvává tento kanál otevřený do dospělosti, ale neprojevuje se žádnými potížemi. Pokud je tedy tříselný kanál otevřený a dítě vyvíjí tlak v břišní dutině, může nastat situace, že např. část střevních kliček nebo vaječníky u dívek se při tlaku protlačí přes tříselný kanál. Tím vzniká tříselná kýla nepřímá, která je vždy vrozená. Jelikož u chlapců přes tříselný kanál prostupují varlata a další struktury, je u nich 10x větší pravděpodobnost vzniku tříselné kýly.

Tříselnou kýlu lze rozpoznat poměrně snadno. Vždy se jedná o vyklenutí v oblasti třísla.

Nebezpečí

Většina dětských tříselních kýl je bezpříznaková, tzn. že dítě s ní může žít, aniž by to nějak ohrožovalo jeho život. Nejnebezpečnější komplikací je opět uskřinutí kýly.

Najde se zde nějaká maminka, která má s kýlou u dítěte jakoukoliv zkušenost?

 

Přečtěte si také další zajímavé články:

 

 

Žádný komentář

Vložit komentář