Hořčík a těhotenství

Jaký je význam hořčíku v těhotenství a co může způsobit jeho nedostatek se dočtete v novém článku.

Těhotenství představuje období zvýšených nároků na potenciál budoucí maminky. Zcela přirozeně stoupají i nároky na spotřebu hořčíku pro výstavbu kostí a vývoj plodu, pro správnou hormonální a metabolickou regulaci a současně se zvyšuje vylučování hořčíku ledvinami matky. Výrazně snížené koncentrace hořčíku jsou nejčastěji měřitelné mezi 24. - 30. týdnem těhotentsví.

Co může způsobit nedostatek hořčíku v těhotenství?

Zvýšené riziko potratu, předčasný porod (nedostatečnost děložního hrdla s předčasným odtokem plodové vody), nedostatečnost placentární jednotky s následkem poškození plodu, rozvoj gestózy, zvýšená lomivost nehtů a kazovost zubů, zvýšená nervosvalová dráždivost (křeče v lýtkách, předčasné děložní stahy), poruchy metabolismu tuků, cukrů a bílkovin.

Co je těhotenstvím vyvolaná hypertenze – preeklampsie?

Příčina těhotenské hypertenze není přesně známá. Ale v rozvinutých zemích je patologickým zvýšením krevního tlaku postiženo cca 10-15% těhotných žen. Preeklampsie je rizikový stav, kdy u pacientek, které mají vyšší krevní tlak, dochází k následnému vylučování bílkovin, objevují se otoky, bolesti hlavy, bolesti v žaludeční krajině, popřípadě i poruchy vidění. Tyto příznaky mohou předcházet křeče. Rizikovou skupinou jsou prvorodičky, pacientky s vysokým tlakem, diabetičky, těhotné ženy s chronickým onemocněním ledvin.

Více než 1/3 populace trpí nedostatkem hořčíku

V poslední době stoupá neustále spotřeba tuků v naší potravě a to na úkor cukrů. Cukry – látky obsažené například v bramborách a obilovinách – se podílejí na přenosu minerálů rozpustných ve vodě, kam patří i hořčík. Při vyšším příjmu tuků dochází k poruchám vstřebávání hořčíku v organizmu a zvyšuje se tak jeho ztráta stolicí. I strava bohatá na vápník a bílkoviny – maso, mléko, mléčné výrobky – může zvyšovat jeho ztráty a snižovat jeho vstřebávání. Rizikovými skupinami jsou těhotné a kojící ženy, sportovci, diabetici, lidé vystavení stresu, lidé se zvýšenou funkcí štítné žlázy, s poruchou ledvin, s poruchami trávicího ústrojí, ale také konzumenti vyššího množství alkoholu.

Proč je nedostatek hořčíku v potravinách?

Nejvíc hořčíku je obsaženo v chlorofylu zelených rostlin. Problémem je, že se neustále prohlubuje nedostatečné doplňování hořčíku do půdy, ztrátu zvyšují kyselé deště a nepřirozené hnojení. A tak je hořčíku méně i v našich potravinách.

Význam hořčíku pro lidský organizmus

Hořčík aktivuje více než 300 enzymů v našem těle. Ovlivňuje metabolismus bílkovin, tuků a cukrů. Zabezpečuje správnou činnost hormonů. Je velmi důležitý pro normální činnost srdce a věnčitých tepen, stabilizuje buněčnou membránu a zabraňuje poruchám srdečního rytmu. Příznivě ovlivňuje vysoký krevní tlak. Je velmi důležitý také pro normální funkci svalů a nervosvalový přenos vzruchu. Význam je výrazný i pro duševní rovnováhu. Brání zhoubným následkům trvalého stresu. U těhotných žen, které trpí zácpou, může hořčík příznivě ovlivňovat pravidelnost stolice.

Příznaky nedostatku hořčíku

Prvním příznakem mohou být křeče v lýtkách a brnění (např. konečků prstů). Dále se může vyskytnout vyšší svalová dráždivost, noční křeče končetin nebo i celého těla. Dalšími příznaky jsou třes, zvýšená citlivost na hluk, tiky, únava, rychlé vyčerpání, poruchy držení těla, pocit zvýšeného tlaku v hlavě. Vyšší ztráty hořčíku mohou vést až ke stavům zmatenosti, halucinací a k depresi.

A ještě pro zajímavost:

Vliv hořčíku na naši reakci na stres

Z okolí na nás působí různé faktory, z nichž mnohé v nás vyvolávají stres. Naše odpověď na stres je vždy spojena s hormonálním posunem u adrenalinu a noradrenalinu. S jejich hladinami je ale přímo spojena i porucha elektrolytů v našem těle a to vyvolává zvýšení tlaku. Náš organismus si pomůže tak, že zvedne hladinu hořčíku a hořčík tak odbourává některé účinky stresu. Vytváříme tak bludný kruh – hořčík pomáhá v krevním řečišti se stresem, ale chybí nám pak v buňkách a způsobuje tak riziko pro ostatní orgány.

Užívání hořčíku při prevenci migrény

U osob trpících migrénami byly prokázány nízké hladiny hořčíku v krvi a ve slinách. Proto zvýšení příjmu hořčíku může těmto pacientům přinést pomoc. Hořčík, jako prevenci migrény, je nutné užívat pravidelně, ve zvýšených dávkách a ve formě, která se dobře vstřebává.

Přečtěte si další články o těhotenství:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení, u nás si určitě vyberete.

Žádný komentář

Vložit komentář