Děti a éčka

Dětský organismus je citlivý na vnější vlivy a chemické látky. Proto je třeba děti chránit před přídatnými látkami, neboť nežádoucí účinky se právě u dětí mohou projevit nejvíce. V České republice existuje zákon o přídatných látkách, týká se však pouze dětské výživy. V té je přítomnost přídatných látek výrazně omezena na několik bezpečných látek. Jenže zákon se týká pouze dětské výživy, nikoliv veškeré stravy, kterou dítě může přijímat. A právě potraviny, které děti konzumují, mohou obsahovat a také obsahují přídatné látky, které by se do dětského tělíčka dostat neměly.

Tzv. éčka obsahuje většina průmyslově vyrobených potravin. Spousta z nich nejsou nebezpečné látky (např.vitamin C má označení E300), ale jsou mezi nimi i takové, kterým by se dítě mělo vyhnout obloukem. Éčka v potravinách působí tak, aby prodlužovaly trvanlivost výrobku, vylepšovaly vzhled a zvýrazňovaly chuť.

Dříve jako ochucovadlo potravin musely stačit přírodní látky – koření, bylinky, ocet, sůl. Jenže průmyslově vyráběné potraviny je třeba udržet v trvanlivosti, musí vypadat lákavě a mít výraznou chuť, aby spotřebitele upoutaly. Proto se začaly používat přídatné látky, tzv.aditiva.

Sladkosti a limonády pro děti

Které dítě nemá rádo mlsání? Jenže sladkosti obsahují široké spektrum přídatných látek. Např.sladkosti bývají obarvovány syntetickými barvivy. Barva je přece pro prodej tak důležitá, a čím je výraznější a méně přirozená, tím víc se bude dítěti líbit. Takové gumové bonbóny často obsahují více syntetických barviv (E104 – chinolinová žluť, E102 – tartrazín, E110 – žluť, E124 – červená 4R, E129 – Allura červeň, E131 – patentní modř V, E132 – indigotin,...). Další přísadou, která může vyvolat u dětí problémy, je konzervační látka E211 – benzoan sodný.

A co limonády? Pitíčka běžně konzumovaná dětmi obsahují syntetická barviva a umělá sladidla. Zejména umělá sladidla jsou pro děti naprosto nevhodná.

Hyperaktivita a poruchy chování

Často se s přídatnými látkami spojuje dětská hyperaktivita a další poruchy chování. Takové „živé“ děti mají problémy s koncentrací, snadno se rozruší, pláčou, nedokáží být chvíli v klidu, mohou mít problém s učením, mohou mít horší spánek,... Mnoho specialistů se domnívá, že hyperaktivita může být zhoršována, ba dokonce i vyvolána, potravinářskými aditivy (barvivy, konzervačními látkami, aromaty, glutamátem, umělými sladidly,...).

Také glutamáty nepatří do dětského jídelníčku. Glutamáty jsou látky, které zvýrazňují chuť a vůni potraviny. Nejčastěji se používá glutaman sodný (E621). Nachází se v hotových masných jídlech, instantních polévkách, slaných pochutinách, konzervách. Glutamát je pro děti do 3 let zcela nevhodný a přímo ve výrobcích dětské výživě je legislativou zakázán.

Věnujte dětem potřebnou péči a snažte se je chránit před těmito škodlivými látkami, které neprospívají jejich zdraví. Vždyť v dnešní době už kvalitní strava není žádnou drahou záležitostí. Stačí pouze pravidelně sledovat akce například v letáku Penny.

 

Žádný komentář

Vložit komentář