Zahrada pro děti

Také teď trávíte většinu času na zahradě? Přemýšlíte, jak využít zahradu pro malé děti? Zahrada může být zeleným odpočinkem pro dospělé. Může mít mnoho podob. Od nízce posečeného trávníku s ojedinělými keři či stromy, přes zarostlý prales, po kultivovanou užitnou zahrádku, plnou jedlých keřů, ovocných stromů, květin. Zkrátka zahrada může mít tolik tváří, kolik je lidí. Máte však malé děti a přemýšlíte, jak nejlépe zahradu a děti sladit? Zda potomkům vymezit jen určitý prostor pro hry, kde se budou moci vydovádět, nebo zda budou moci využívat k objevování světa zahradu celou? Samozřejmě musíme brát v potaz i věk dětí, které si budou na zahradě hrát. Každá věková kategorie má svá specifika, která musíme brát př plánování zahrady v úvahu. Musíme se vcítit do dětských vášní a vymyslet prvky, které budou děti na zahradě skutečně bavit. Samozřejmě s ohledem na bezpečnost.

Trávník nebo prales?

Zahrada se pro dítě může stát úžasným prostorem plným inspirace a her. Jistě si všichni představíme herní prvky, jako skluzavku, zahradní houpačku, pískoviště, atd. Tyto herní prvky jsou náramní pomocníci, na kterých se děti vydovádí. Ale zahrada pro děti může mít i jinou tvář. Děti se dokáží zabavit i při neplánovaných a neorganizovaných činnostech. Mnohdy je pro děti lákavější neudržovaná zahrada prarodičů, se spoustou úkrytů, vzrostlých stromů, po kterých se dá šplhat, plná hmyzu a dalších živočichů. Jen si zavzpomínejte na své dětství a přemýšlejte, zda by se vám víc líbila „babičkovská“ zahrada nebo sterilní trávník s několika herními prvky. My, naši rodiče a prarodiče jsme trávili náš volný čas více v přírodě (třebaže ve městě na sídlišti). Lákali nás louky, lesy, křoviny, potoky. Ač je doba jiná, děti zůstávají stejné. Plné představivosti, nápadů, tvořivosti. A to vše mohou rozvíjet právě v dobře naplánované a vzrostlé zahradě. Stále slyšíme z médií, jak dnešní děti tráví čas jen u počítače, mobilu či tabletu. A pak jim nabídneme posekaný trávník, pár jehličnanů a jedno pískoviště. Když však zahradu naplánujeme tak, aby děti měly chuť hrát si venku, a vytvoříme jim prostředí, které je bude bavit, pak venku ten čas trávit skutečně budou.

Herní prvky

Rozhodně ani v přírodní zahradě nezahazujme moderní herní prvky. Základem je bezpečí dítěte. Proto pokud máte velký bazén, rozhodně ho zajistěte.

Má-li dítě rádo fotbal, pak mu vyčleňme na zahradě trávník s brankou.

Hraje si rádo v písku a staví hrady, domy, příkopy, pak mu pořiďme velké pískoviště. Plastová pískoviště bývají opatřena víkem, a tak nemusíte mít strach, že by mohlo být pískoviště znečištěno třeba kočkami. Na malinkém pískovišti je to bude bavit pár minut, ale velké pískoviště je zabaví na celé dopoledne. Základem jsou lopatky, sítka. Na pískovišti chlapečci ocení auta se sklápěcí korbou, bagry, holčičky zas nádobíčko a různé bábovičky.

Malé děti a batolata ocení skluzavky, houpačky… Pokud nejste zastánci plastových herních prvků, stále ještě je tolik nápadů. Můžete pověsit na strom lano s uzlem na konci a dítě se bude cvičit v obratnosti a mrštnosti, když se chce houpat. Na trávník položte kládu a uvidíte, co dítě vše vymyslí.

Skvělým nápadem jsou různé smyslové chodníčky (ohraničený chodníček z různých materiálů, po kterých dítě chodí bosky) z šišek, oblázků, písku, trávy, bahna, klacíků…

Děti milují skrýše, bunkry, domečky. Můžete pořídit plastový domeček, ale stejně tak můžete dítěti vyrobit domek ze dřeva či z proutí. Vrbové proutky, ze kterého se dá vyrobit iglú, se s jarem zazelenají a v létě bude mít dítě příjemnou skrýš.

Děti milují prolézání tunely, také závěsné sítě jsou oblíbené.

Protože děti milují vodu a nemáte-li na pozemku potok, pak můžete vytvořit pod okapem dlouhé koryto. Když zaprší, dítě může stavět přehrady, rybníčky. Pro děti je lákavé i zahradní jezírko s rybičkami. Dítě bude rybičky krmit, pozorovat žáby a pulce, vážky.

Další tipy zde.

Venkovní kreslení

Kreslení křídami děti velmi baví. Mohou kreslit na betonový chodníček, plot. Pokud nemáte místo, kam by dítě mohlo kreslit, můžete mu připevnit na dům či pergolu desku jako tabuli. Křída je neškodná. Dá se opláchnout vodou, případně po dešti už po dětské čmáranici nebude ani vidu.

Malý pěstitel

Pokud máte dítě, které láká pěstování, navrhněte mu zeleninovou zahrádku. Dítě samo názorně uvidí, jak to v přírodě funguje. Jak musí zaset semínka, ze kterých vyroste rostlina, poté květ a z květu plod. Jsou na pěstování jednoduché plodiny, které zvládne obhospodařovat i dítě (hrášek, mrkev). Pokud to dítě přestane bavit a nebude se starat, uvidí, že nic nesklidí. Holčičky zas mohou pěstovat květiny, letničky, ze kterých mohou vyrábět věnečky, pískové dorty, atd. Na zalévání mohou děti použít malou plastovou konvičku, nebo malý ruční postřikovač, kde nehrozí polití dítěte vodou.

Stromy jsou základ

Stromy jsou základem každé zahrady. Pokud máte na zahradě vzrostlé stromy, nekácejte je ani když moc neplodí. Než malý nově zasazený stromek vyroste, aby ho dítě mohlo využít ke hrám, bude to trvat tak dlouho, že dítě už bude nejspíš maturovat. Vzrostlý strom, který má silné větve, je skvělý k zavěšení houpačky, lana či provazového žebříku. Koruna stromu v létě nabídne příjemný stín nejen pro děti, ale i pro dospělé. Na strom může dítě lézt, trénovat se v obratnosti a mrštnosti. V zimě můžete na strom umístit krmítko, v létě budku pro sýkorky či jiné ptáky. Zkrátka hodnota stromu se neměří jen podle sklizené úrody.

Pozor na jedovaté rostliny

Zahrada plná keřů, stromů a rostlin je pro dítě skvělým místem. Důkladně však přizpůsobte zahradu dětským nárokům. Na pozemku by neměly být žádné rostliny s jedovatými plody, pokud máte batole či malé dítě.

 

Žádný komentář

Vložit komentář