Správná ušní hygiena u dětí

Před dvaceti, třiceti lety se přistupovalo k čištění oušek malých miminek úplně jinak než dnes. Dnes se již nelpí na důkladném čištění, ale upřednostňuje je se spíš šetrná údržba.
Čištění uší malých dětí je důležité. Nedostatečná péče by mohla zapříčit zhoršení průchodnosti zvukovodu, což by mohlo vést k horšímu sluchu ale také to usnadňuje vstup a usídlení bakterií a virů. Čištění však musí být šetrné. Hloubkové čištění oušek se nedoporučuje. Rozhodně není dobré strkat hluboko do uší vatové tyčinky, otáčet tam s nimi apod.
Někteří rodiče se domnívají, že při pravidelném čištění do hloubky dětem uši ochrání od obávaného zánětu středouší. Je to však omyl. Za zánět středního ucha mohou viry a bakterie a některé děti jsou k infekci náchylnější. Intenzivním čištěním se zánětům zabránit nedá. Naopak. Vnitřek ucha by se mohl poranit, což by mohlo přispět k průniku infekce.

Jak čistit uši malým dětem?

Čištění oušek nemá být součástí každodenní hygieny kojence. Uši se čistí samy. Co nepotřebují, vyplaví se samo. A tyto nepotřebné zbytky ušního mazu stačí jednoduše odstranit jednou týdně navlhčeným kapesníkem nebo žínkou. Rozhodně neplatí, že čím častěji budete uši čistit, tím méně se bude tvořit mazu. Naopak. Čím víc se uši čistí, tím méně je vnitřní prostředí ucha mastné, a tím víc mazu organizmus vytváří, aby tkáň promazal.
Ouška malých dětí by se správně neměla čistit vůbec. Stačí vytřít z vchodu do ucha nečistoty. Pokud do ouška zateče voda, stačí vodu odsát či vytřít kapesníčkem. Pokud to nejde, můžete zkusit vodu vysušit fénem.
K poranění vnitřního prostoru ucha a narušení přirozeného prostředí může dojít nevhodným preventivním vykapáváním ucha různými čistícími roztoky. Když má miminko viditelně nečisté ucho, stačí vzít smotek papírového kapesníčku, navlhčit jej a ouška jemně očistit. Avšak pouze jen tam, kam dosáhnete. Vnitřní části ucha se nečistí.

Vatové tyčinky

U dětí se vatové tyčinky nedoporučují, protože průměr vatové tyčinky bývá větší než dírka vnějšího zvukovodu dítěte. A tak může dojít k zatlačení ušního mazu k bláně bubínku. To by zabraňovalo přirozené samočistící schopnosti zvukovodu, který pohybem kůže vnějšího zvukovodu při žvýkání a zívání vytlačuje maz směrem ven. Když se hromadí maz ve zvukovodu, vzniká mazová zátka.

Mazová zátka

Tvorba ušního mazu je opodstatněná. Nejde o špínu či výtok z ucha. Jde o hustou tekutinu, která obsahuje vysoké množství tuku, a chrání citlivou kůži zvukovodu. Maz vytváří účinnou bariéru proti choroboplodným zárodkům.
Pokud se vytvoří opravdu hodně mazu, mohla by v ouška vzniknout mazová zátka, což není správné. Miminko by mohlo mít pocit zalehnutého ucha nebo tlaku v oušku. Mazovou zátku však odstraní lékař. Sami se o to raději nepokoušejte, protože byste místo odstranění mazovou zátku spíš zatlačili hlouběji do ucha, což by mohlo další následný lékařský zákrok zkomplikovat.

Ušní svíce

Jistě jste již slyšeli o ušních svících. Jsou to bavlněné trubičky napuštěné směsí včelího vosku a parafínu. Svíčka se tenkým koncem vloží do ucha a širší konec se zapálí. Teplo vytvořené hořením změkčí nahromaděný maz a podtlak, který se při hoření tvoří, komínovým efektem vysaje maz z ucha. Ušní svíce však slouží jen dospělým a starším dětem. Rozhodně se nedoporučují dětem do 6 let věku.

Koupání miminka

Při koupání miminka vůbec nevadí, když se do uší dostane voda. Uši jsou sice citlivé, ale nemusíte se bát, když voda při koupání nebo plavání do uší zateče. Ona také samovolně vyteče bez následků. Nebezpečné by bylo vniknutí vody znečištěné bakteriemi nebo plísněmi při koupání v přírodě.

Vše potřebné po koupání a hygienu miminka nejdete na www.kojenecke-obleceni.eu.

Žádný komentář

Vložit komentář