Gynekologický problém u malých holčiček – synechie vulvy

Synechia vulvae – srůst zevních rodidel

Jde o stav, kdy normálně vyvinutá rodidla, u malých holčiček srostou. Často jde o srůst malých stydkých pysků nebo protilehlých sliznich u poševního vchodu.

Nejde o vrozenou vadu. Nevyskytuje se u novorozených holčiček a ani u dívek v období pohlavního dospívání. Nejčastěji se vyskytuje u holčiček ve věku 1 – 6 let. Lékař synechii obvykle zjistí při preventivních prohlídkách ve dvou nebo třech letech, nebo vadu zjistí rodiče.

Podle místa vzniku se synechie rozděluje na různé typy:

  • přední srůst – jde o skutečný srůst malých stydkých pysků a je poměrně vzácný

  • střední srůst – vznikne spojením střední části sliznic poševního vchodu a neobjevuje se často

  • zadní srůst – je nejčastější, zevní rodidla se slepením a později i srůstem protilehlých sliznic poševního vchodu uzavřou tak, že přestane být patrné vyústění pochvy, vypadá to, jako by rodidla byla slepená zcela. Malý otvůrek však vždy zůstává a tím odtéká moč. Otvůrek není vyústěním močové trubice, ta je skryta za srůstem. Projevuje se obvykle tak, že holčička čůrá dopředu a přečůrává nočník.

Proč synechie vzniká?

U holčiček v období, kdy jim fyziologicky chybí hormon estrogen, jsou sliznice rodidel velmi tenké, jemné. A to je právě příčinou, že epitel v místech, kde se k sobě dotýká a slepí protilehlé části sliznice poševního vchodu, tak rychle dochází k pevnému spojení. Synechie se proto nikdy netvoří tam, kde již tělo produkuje pohlavní hormony, tedy u novorozence (mateřské hormony) ani u dospívající dívky nebo dospělé ženy. Zcela vzácně se může vytvořit u starých žen, kde již hormony po menopauze dlouhou dobu chybí.

Diagnóza synechie

Diagnostikovat synechii není těžké. Je to vyditelné pouhým okem, proto by měla být odhalena i vnímavou maminkou.

Léčba synechie

Léčba se liší podle stadia zachycení vady. V některých lehčích případech stačí tahem sliznici „roztrhnout“. Dítě to nebolí a sliznice po tomto výkonu ani nekrvácí. Pokud je postižení už pokročilé, pak by byl pokus o „roztržení“ velmi bolestivý a neprovádí se. Tento stav se řeší krátkou anestezií a přepálením pevného srůstu žhavým platinovým drátkem. Někdy se také k léčbě synechie doporučuje vtírat estrogenové krémy.

Prevence synechie

Důležitější než samotná léčba je prevence synechie. Spočívá v péči o rodidla děvčátka. Každodenní mytí a potřebné oddálení prolehlých partií rodidel. Tedy „rozhrnout“ stydké pysky i poševní vchod a nečistoty odtud umýt. Mýdlo se na rodidla nedoporučuje, jde spíš o mechanické umytí a obyčejnou vodu. Tato prevence je důležitá i jako sekundární prevence tam, kde již byla synechie jednou vytvořena a rozrušená, protože synechie má tendenci se opakovat.

Žádný komentář

Vložit komentář